Bilgisayarlar Arasında Ağ Kurma Hatası

Bilgisayarlar arası lan bağlantısı Ağ Kurma Hatası Bilgisayarlar Arasında Ağ Kurma Hatası lan baglantisi

Windows 8 ve sonrası işletim sistemlerinde iki bilgisayar arası ağ bağlantısı kurma problemi şikayet sitelerinde son zamanlarda görülmeye başladı. Yaşanan ağ kurma hatası için komut sistemini kullanarak sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Ağ Kurma Hatası Çözümü

Yapılacak işlemler için Windows arama kutusu içerisine CMD yazarak Enter tuşuna basın.

  • Sonrasında açılan komut penceresine ‘’netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=kullanıcı adı key=şifre’’ yazarak Enter tuşuna basın. Kullanıcı adı ve şifre bölümüne istediğiniz şeyleri yazabilirsiniz.
  • Onayladıktan sonra başarılı olduğuna dair bir bilgilendirme mesajı görmeniz gerekiyor. Yaptığınız bu işlem bir sanal ağ oluşturdu ancak bu ağı etkinleştirmeniz gerekiyor.
  • Sanal ağı etkinleştirmek için komut satırına ‘’netsh wlan start hostednetwork’’ komutunu girmeniz yeterli olacaktır.

Yapılan işlemler sonrasında ağ kurma hatası almanız son bulacaktır.

Ağ Paylaşımı Yapmak

İstemeniz halinde ağ bağlantınızı başkaları ile de paylaşabilir diğer bilgisayarların da bağlantınıza katılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyin;

  • Denetim masası üzerinden ağ ve internet ve ağ ve paylaşım merkezini açın,
  • Karşınıza çıkan ekran üzerinden bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin bağlantısına tıkladıktan sonra gerçek ağ bağlantısına sağ tıklayıp özellikler menüsünü açın
  • Açılan ekrandaki diğer kullanıcıların sizin ağ bağlantınıza katılması için izin vermenizi isteyen bir seçenek çıkıyor. Bu seçeneğin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve tamam tuşuna basarak çıkış yapın.

Genellikle oyuncuların bilgisayarlar arası ağ kurma işlemine ihtiyaç duyduğu bilindiği için paylaşımın ikiden fazla bağlanılacak şekilde ayarlanması daha doğru bir seçenek olur.

iki bilgisayarı bağlanmak Ağ Kurma Hatası Bilgisayarlar Arasında Ağ Kurma Hatası iki bilgisayari baglanti

3. Parti Program İle Ağ Bağlantısı Kurmak

Elle kurulan ağ bağlantısı en sağlam bağlantı olur ancak yapılan bir işlem hatası yada teknik bilgi yetersizliği problem yaşamanıza neden olur. Bundan dolayı 3. Parti ağ bağlantısı kurma programı kullanmanız gerekebilir. Örnek olarak Connectify programını kullanabilirsiniz. Ayarlar için ise şunları yapın;

  • Programı çalıştırdıktan sonra öncelikle SSID ile parola belirleyin ve Setup network butonuna tıklayın.
  • Sonrasında paylaşacağınız bağlantıyı seçerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Program aracılığı ile kurulan ağ bağlantıları olası bir hata ile karşılaşılması durumunda programların onarım tercihi sunmasını sağlıyor. Bundan dolayı bilgisayarlar arası ağ kurma işlemi için teknik bilgisi yeterli olmayan kişilerin bir aracı program kullanmaları en sağlıklı yol olarak önerilir.