Android Yavaş Şarj Sorunu

Yavaş şarj oluyor Android Yavaş Şarj Sorunu Android Yavaş Şarj Sorunu yavas sarj oluyor sorunu

Android işletim sistemine sahip cihazlar bazı zamanlarda yavaş şarj sorunu yaşanmasına neden oluyor. Bu probleminden birden fazla nedeni ve dolayısı ile birden fazla da çözümü bulunuyor.

Laptop Üzerinden Şarj Ederken Yaşanan Problem

Eğer Android akıllı telefon şarj işlemini laptop üzerinden yapıyorsanız şarj sırasında laptop cihazının prize takılı olmasına dikkat edin. Bazı durumlarda batarya kullanımını tasarruflu hale getirmek için cihazlar USB portlarına gönderilen elektrikte azaltma yoluna gidiyor. USB bellek kullanımı için oldukça az miktarda elektriğin USB portları üzerine gönderilmesi gerektiği için telefonu şarj ederken dizüstü bilgisayarın prize takılı olması gerekir. Diğer durumda telefonunuz yine şarj olacaktır ancak yavaş şarj olacağı için şarj süresini iki katına çıkacaktır.

Diğer yandan USB portu bozuk olabilir bu durumu test etmek için bir USB bellek yardımı ile bağlantı kurulup kurulmadığını kontrol edin. Son olarak ise USB 2.0 portunu kullanıyorsanız USB 3.0 portunu kullanmayı deneyin. Genellikle USB 3.0 portları mavi renkli olur ve şarj süresini büyük oranda hızlandırır.

Android Güç Tasarruf Modu

Bazı cihazlar ultra güç tasarrufu modunda temel telefon ihtiyaçları dışındaki hiçbir sistem uygulamasının kullanılmasına izin vermiyor. Durum böyle olunca olası bir hatalı geçiş sırasında donanımlardan yapılan kısıtlamalar bazen şarj girişine gönderilen gücün de azaltılmasına neden oluyor. Şarj aleti bu durumda takılınca yavaş şarj oluyor diye şikayet edebilirsiniz.

Android yavaş şarj sorunu Android Yavaş Şarj Sorunu Android Yavaş Şarj Sorunu yavas sarj oluyor

Şarj Etmek İçin En Uygun Koşullar

  • Telefonun kapalı konumdayken şarj edilmesi bir yerden şarj olurken diğer yerden şarj tüketimi dolayısıyla oluşan kararsızlığı ortadan kaldırarak stabil bir şekilde çalışmasını sağlıyor.
  • Uçak modu, tasarruf modu, ultra tasarruf modu gibi özel modlardan çıkış yapılarak şarj edilmesi daha sağlıklıdır.[ads2]
  • Telefonla konuşurken şarj edilmesi hem telefonun patlamasına hem de şarj işleminin telefonda stabil çalışmayı engellemesine neden olur.
  • Bluetooth bağlantısı varken şarj yapılması şarj süresinin uzamasına neden olur. Özellikle bluetooth ile şarkı dinleme cihazlarının kullanılması hızlı şarj tüketimi yapacağından dolayı uzun süreli beklemeniz gerekebilir.

Tüm yapılanlara rağmen hala yavaş şarj sorunu yaşıyorsanız farklı bir kablo ve soket kullanarak aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol etmenizi önerebilirim.