Windows 10 Uçak Modu Kapanmıyor Çözümü

Windows 10 uçak modu kapanmıyor Uçak Modu Kapanmıyor Windows 10 Uçak Modu Kapanmıyor Çözümü windows 10 ucak modu

Windows 10 işletim sistemi ile yeniden kullanıcıların beğenisini kazanan Windows son zamanlarda kullanıcılarına bazı sorunlar yaşatmaya başladı. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle tatile giden kişi sayısı arttıkça Windows 10 uçak modu kapanmıyor sorunu da baş göstermeye başladı. Sürekli olarak etkin kalan uçak modunun kapatılması için bir kaç küçük işlem yapmanız yeterli oluyor.

Uçak Modu Kapanmıyor Sorunu Çözüm Adımları

Sorunu çözebilmek için yönetimsel araçlar menüsünden Aygıt yöneticisini açın ve aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın;

  • Ağ bağdaştırıcıları sekmesini aşağıya doğru açarak listelenen sekmelerden kablosuz ağ kartınızı bulmalısınız,
  • Bulduğunuz kablosuz ağ kartı üzerine çift tık ile açarak karşınıza çıkan özellikler menüsünden güç yönetimini açarak güç kazancını sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneğinin yanında bulunan işareti kaldırın.
  • Tamam diyerek çıkış yaptıktan sonra uçak modunu aç ve kapa işlemlerini yapın.
  • Yaptığınız işlemler sonucunda uçak modu kapanmıyor sorunu tamamen çözülmüş olacak.

Ancak bazen yaşanılan sorun klavye kısayolundan kaynaklanıyor olabilir. Windows tuşu ile bilgisayarın markasına göre değişen FN tuşu kombinasyonu düzenli olarak kullanılmadığı için uçuş modunu farklı yollardan kapatmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bazı bilgisayar markası uçak modunu sadece tuş kombinasyonu ile kapatmaya izin veriyor.

Uçak modu sürekli açık kalıyor Uçak Modu Kapanmıyor Windows 10 Uçak Modu Kapanmıyor Çözümü ucak modu kapanmiyor

Sorun Devam Ediyorsa

Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen sorununuz hala devam ediyorsa Windows Butonu + R ile regedit komutu sonucu gelen kayıt defterini açın. Sonrasında aşağıdaki işlemleri eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekiyor;

  • HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control yolunu izleyin,
  • Sonrasında Control sekmesine sağ tık yaparak bul seçeneğine RadioEnaple yazıp aratın,
  • Kayıt girdisini bulduktan sonra girdinin içerisindeki DWORD değeri 1 olarak görünüyorsa 0 olarak değiştirip kaydedin ve çıkın.

Yaptığınız bu işlemler sonrasında yaşanılan Windows 10 uçak modu kapanmıyor sorunu tamamen çözülmüş olur. Ancak ikinci yöntemi de denedikten sonra hala sorun düzelmediyse bilgisayarınıza ilk çare olarak format atmanız yeterli olur.

Uçak Modu Neden Sürekli Etkin Kalır?

Genellikle güç tasarruf modunda uçak modunu kapatmayı sağlayan seçeneğin aktif olması bilgisayar gerekli görmediği halde uçak modunu kapatmak konusunda kullanıcılara sorun çıkarabiliyor.

Diğer yandan kullanılan bir 3. Parti yazılım yada uçak modu ayarlarının değiştirilmesi gibi sorunlarda uçak modu kapanmıyor sorunu ile karşılaşmanıza neden olabilir.