Proxy Hatası Nasıl Çözülür? Neden Hata Alınır?

İnternete Bağlanmıyor Proxy Hatası Proxy Hatası Nasıl Çözülür? Neden Hata Alınır? internete baglanamiyor

İnternet tarayıcılarında sıklıkla karşılaşılan internet bağlantısı yok hatasının altında çıkan yazıdaki Proxy sunucusunda bir sorun olduğu veya adresin yanlış olabileceği hatası genellikle Proxy hatası yüzünden kaynaklanır. Alınan hata karşısında İnternet Explorer ve Google Chrome tarayıcıları için bir çözüm yöntemi geliştirildi.

Proxy Hatası İle Neden Karşılaşılır?

Genellikle yaşanan Proxy hatası sorunu internet sağlayıcınız tarafından size verilen IP ile alakalıdır. Size verilen IP adresi belirli sayıdaki kişilere veriliyor ve bu kişilerin konum olarak birbirlerine yakın olmamaları gerekiyor. ancak bazı durumlarda aynı IP adresini kullanan kişiler yakın çevrelerde ikamet ettiği için Proxy çakışması sorunu yaşanıyor.

Yaşanan çakışma durumunda Proxy üzerinden bağlanmayı iptal ederek internet bağlantınıza devam edebilirsiniz. Genel olarak sorun çıkarmayan bu işlem bazı nedenlerden dolayı internet bağlantısında kopmalara neden olabiliyor ancak kısa süreli de olsa internet ile olan bağlantınız bu şekilde korunabiliyor.

İnternet sağlayıcınıza bu durumu bildirdikten sonra onlar sorunu çözene kadar Proxy ayarlarını değiştirme işlemi yapmanız sizin için en sağlıklı yöntem olabilir.

Proxy Hatası çözümü Proxy Hatası Proxy Hatası Nasıl Çözülür? Neden Hata Alınır? proxy hatasi

İnternet Proxy Hatası Çözümü

İnternet Explorer tarayıcısı kullanıcısı hala kaldıysa ayarlar arayüzünün Chrome ile aynı olduğunu bildirmek istiyoruz. Bundan dolayı yapılacak olan işlemler her iki tarayıcı içinde geçerli olacaktır.

  • Öncelikle tarayıcıyı açtıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç çizgiye tıklayarak açılan menü üzerinden ayarları seçmeniz gerekiyor.
  • Daha sonrasında açılan sayfa üzerinde en altta ‘’Gelişmiş Ayarları Göster’’ seçeneğini göreceksiniz, bu seçeneğe tıklayın,
  • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden ağ başlığı altında bulunan Proxy Ayarları Değiştir butonuna tıklayın,
  • Bir sonraki adımda ise Bağlantılar sekmesine gelip Yerel Ağ Ayarları bölümüne tıklayarak işlemler devam edin.
  • Son açtığınız pencerede yerel ağ için bir Proxy sunucusu kullan seçeneğinin yanındaki işareti kaldırmanız gerekecek.

Yapılan işaret kaldırma işlemi sonrasında tamam diyerek sayfaları kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak Proxy hatası sorununun çözüldüğünü görebilirsiniz. Yine de internet sağlayıcınıza bu sorunu bildirerek IP adresinizin yada Proxy ayarlarının değiştirilmesini talep etmelisiniz. Google Chrome ve İnternet Explorer dışındaki tarayıcılarda ayarlar üzerinden Proxy ile bağlan seçeneğini kaldırarak aynı çözümü kendi tarayıcınıza uygulayabilirsiniz.