Mousepad Ayarlarının Bozulması

Mousepad ayarları Mousepad Ayarlarının Bozulması Mousepad Ayarlarının Bozulması mousepad ayarlari

Dizüstü bilgisayarlarda tüm fiziksel Mouse işlevlerini yapan Mousepad istediğiniz gibi ayarlanabiliyor. Özellikle oyun oynarken fiziksel Mouse takıldığında algılama yönlerinin ters çevrilmesi yada kullanılan resim programlarında Mousepad ayarlarının bozulması gibi durumlar yaşanıyor. tüm bu sorunlara karşı Mousepad ayarlarını sıfırlama yani fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapabilirsiniz.

Mousepad Ayarlarını Sıfırlama

Sıfırlama işlemlerini yapmak için öncelikle başlat menüsü üzerinden denetim masasını açın. Daha sonrasında aşağıdaki işlemleri yaparak devam edin;

 • Denetim masası menüsünden donanım ve ses seçeneğini sonrasında da fare menüsünü açın,
 • Açılan fare menüsünden ayarlar butonuna tıklayarak en aşağıda bulunan tüm varsayılan ayarları geri yükle butonuna tıklayın.
 • Gelen uyarı penceresinden tamam butonunu tıklayarak devam edin.

Yapılan işlemler sonrasında Mousepad ayarları eski haline dönmüş olacak ancak yaşanan sorun devam edilirse Synaptics programını kaldırın. Kaldırma işlemi bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp programı yeniden yükleyebilirsiniz.

Mousepad Ayarlarının Bozulmasına Neden Olan Diğer Sebepler

Bazı durumlarda Fare ayarlarının sıfırlanması yaşanılan sorunun çözümü için yeterli olmayabiliyor. %90 oranında çözüm sağlayan sıfırlama aşağıdaki durumlarda geçersiz oluyor.

 • Genellikle online oyunlarda fare hareketlerinin tekrar edilmesini sağlayan programların kullanılması Mousepad ayarlarının bozulması durumu ile karşılaşmanıza neden oluyor.
 • Diğer yandan Mouse algılama hızının varsayılan ayarlardan yapılmasının yetersiz kalmasından sonra özellikle CS GO oyunu oynayanların hızlı algılama sağlayan 3. Parti programların kullanması daha sonrasında ayarların bozulması sorunu yaşatabiliyor.
 • Takılan kablosuz Mouse bazen bluetooth bağlantısının koptuğu zamanlarda ayarların değişmesine neden oluyor.
 • Son olarak ise kötü amaçlı yazılım ve virüslerin bu tarz sorunlara neden olduğu biliniyor.

Mousepad çalışmıyor Mousepad Ayarlarının Bozulması Mousepad Ayarlarının Bozulması mouse pad calismiyor

Windows 10 Güncellemesi Sonrasında Mousepad Sorunu

Mousepad sorunların yaşanmasında özellikle son zamanlarda Windows 10 güncellemesi neden olabiliyor. Ancak bu güncelleme ile gelen sorunların çözümü için aşağıdaki işlemleri yapın,[ads2]

 • Bilgisayar markanızın resmi internet sitesine girerek Support sayfasını açın,
 • Arama kutusundaki yere bilgisayarınızın modelini yazarak Mousepad yazıp aratın,
 • Gelen sayfa üzerindeki güncelleme dosyalarını indirin,
 • Bilgisayarınızdaki Mousepad ayarlarının yapıldığı programları kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatın,
 • Daha sonrasında bilgisayar açılınca indirdiğiniz dosyaları tekrar yükleyin,

Bu şekilde en güncel hali ile Laptop Mousepad ayarları bilgisayarınıza yüklenmiş olduğundan algılamama, ters algılama yada geç algılama gibi bir sorun yaşamayacaksınız.