Windows Güç Tasarrufu Modu Çalışmıyor Problemi

Güç tasarruf modu Güç Tasarrufu Modu Windows Güç Tasarrufu Modu Çalışmıyor Problemi guc tasarruf modu

Windows işletim sistemine sahip olan dizüstü bilgisayarlar genellikle şarj kablosu takılı olmadığı zamanlarda büyük güç tüketimi yapıyor. Bu durum kısa sürede pil tüketimine neden olduğu için masaüstü bilgisayarlardan farkı kalmıyor. Bunun için güç tasarruf modunu kullanarak daha uzun süreli kullanım yapmak isteyen kullanıcılar son zamanlarda güç tasarrufu modu çalışmıyor diye şikayette bulunuyorlar. Yaşanan problem tasarruf modunun ayarlarından kaynaklanıyor.

Güç Tasarrufu Modu Hata Düzeltmesi

Yaşanan sorun sonucunda tasarruf moduna geçen bilgisayarlar herhangi bir kullanım süresini uzatmadığı için kullanıcıların Windows güç tasarrufu modu için şikayet etmelerine neden oluyor. Ancak ayarlar kısmında yapılan bir hata genel olarak bu modun daha pasif olarak çalışmasına neden oluyor. Şimdi çözüm aşamasına geçelim;

  • Denetim masasını açarak Donanım ve Ses menüsüne tıklayın,
  • Açılan sayfa üzerinden güç seçeneklerine tıklayarak karşınıza çıkan pencerenin sol tarafında bulunan güç planı oluştur alt menüsüne tıklayın,
  • Karşınıza bu aşamadan sonra 3 adet seçenek gelecek bu seçenekler dengeli, güç tasarrufu ve yüksek performans olarak görünecek.
  • Burada yüksek performans seçili olan dizüstü bilgisayarlar tasarruf modunun performansını değil bilgisayarın performansını en üst düzeyde tuttuğu için elektrik tüketimi oldukça fazla olur.
  • Seçmeniz gereken seçenek ise dengeli olan seçenek olmalıdır, zaten yanında parantez içinde önerilen yazar. Bu seçenek donanımınıza göre performans ve enerjiyi dengeli bir şekilde tutarak en iyi kullanım deneyimi yaşamanızı sağlar.

Dengeli seçeneğini tercih ettikten sonra ileri diyerek karşınıza gelen ekran üzerinde uyku moduna geçiş yada ekran kapanması seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Genellikle uyku moduna geçiş için 15 dakika, bilgisayarın kapatılması için ise 45 dakikayı seçmeniz dizüstü bilgisayarınızdan yüksek verim almanızı sağlar.

Windows güç tasarruf modu Güç Tasarrufu Modu Windows Güç Tasarrufu Modu Çalışmıyor Problemi windows guc tasarruf modu

Güç Tasarruf Modları

Modlar arasında kendi planını oluşturma gibi bir seçeneğiniz de bulunuyor. Bu seçenek bilgisayarınızda nelerin çalışıp nelerin çalışmayacağını belirlemenize yardımcı oluyor. Eğer yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz Windows güç tasarruf modu çalışmıyor diye şikayette bulunmamanız için varsayılan seçeneklerden birini kullanmanız tavsiye edilir.[ads2]

Güç tasarrufu modunu kendini belirlemek isteyen kişilerin genellikle kullanmadıkları özellikleri kapatmaları, programları devre dışı bırakmaları ve temel bilgisayar işlevlerini açık tutmaları gün boyunca laptop kullanımı imkanı tanıyabilir.