Uzaktan Masaüstü Bağlantısı Kopuyor Sorunu

uzak masaüstü bağlantısı Uzaktan Masaüstü Bağlantısı Uzaktan Masaüstü Bağlantısı Kopuyor Sorunu uzak masaustu baglantisi

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yerleşik olarak gelen uzaktan masaüstü bağlantısı özelliği Windows 10 ile birlikte sorunların yaşanmasına neden oldu. Bağlantı kurduktan sonra kopmalar yaşayanlar yada hiç bağlantı kurmayı başaramayanlar yeni ayarları doğru şekilde yapamıyorlar demektir. Bunun çözümü ise doğru bir şekilde bağlantının sırası ile anlatılarak uygulanmasından geçiyor.

Uzaktan Masaüstü Bağlantısına İzin Vermek

İki bilgisayar arasında bağlantı kurabilmek için öncelikle her iki bilgisayarın da uzaktan masaüstü bağlantısı ayarlarının açık olması gerekiyor. Eğer açık değilse aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız;

  • Başlangıç butonundan bilgisayar ögesine sağ tık yaparak özellikleri seçin,
  • Uzak ayarlar menüsüne gelip yönetici parolanız varsa giriş yaparak bir sonraki aşamaya geçin
  • Karşınıza çıkan kullanıcıları seç seçeneğini tercih ederek aktif hale getirebilirsiniz.

Yapılan bu işlem sonrasında uzak bilgisayar yazılı bölümünden bilgisayarınızın bir bağlantının etki alanı içerisindeyse bağlanmak istediğiniz bilgisayarı bulabilirsiniz.

Uzaktan Bağlantı Probleminde Güvenlik Duvarının Yeri

Bağlantılarda kopma yada hiç bağlanmama gibi sorunların yaşanmasında genellikle Windows güvenlik duvarı problem çıkarıyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için uzaktan masaüstü bağlantısına güvenlik duvarı üzerinden izin vermeniz gerekiyor.

  • Başlangıç butonundan denetim masasını açarak buradan sistem ve güvenlik menüsüne gelin,
  • Windows güvenlik duvarı menüsünün altında bir programa izin ver seçeneği bulunuyor burayı seçerek devam edin.
  • Gelen ekran üzerinden ayarları değiştir diyerek uzak masaüstü seçeneğinin yanında bulunan kutuyu işaretleyin ve tamam diyerek çıkış yapın.

Bu şekilde bağlantı kopuyor sorunu ortadan kalkarak sağlıklı bir uzaktan masaüstü bağlantısı kurabilirsiniz.

Uzak bağlantı kurma sorunu Uzaktan Masaüstü Bağlantısı Uzaktan Masaüstü Bağlantısı Kopuyor Sorunu uzak baglanti

[ads1]Uzak Masaüstü Bağlantısı Başlatma

Sorunları halledip güvenlik duvarı izni de aldıktan sonra bağlantıyı doğru bir şekilde kurmazsanız bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun için doğru bağlantı yapabilmek için aşağıdaki yolu izlemelisiniz;

  • Yine başlangıç butonuna tıklayarak arama kutusu bölümüne uzak masaüstü bağlantısı yazarak çıkan sonuçlardan ilgili menüyü açmanız gerekiyor.
  • Sonrasında bilgisayar kutusu içerisinden bağlanmak istediğiniz bilgisayar ismini yazdıktan sonra bağlan tuşuna basmanız yeterli olur. Eğer bilgisayar adını bilmiyorsanız IP adresi de yazabiliyorsunuz.

Bu şekilde uzak masaüstü bağlantısı yaparak yaşadığınız sorunlardan kurtulabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yaparken her iki bilgisayarda da yönetici olarak hesap açmanız gerekiyor.