Üç Günde Mars’a Gitmek

mars Üç Günde Mars’a Gitmek mars insight

Mars! Yıllardır özellikle bilim adamlarının en önemli konularından biri olmuştur. İnsanoğlu ve bilim adına mihenk taşına dönüşmüş olan bu konu üzerine uzun yıllardır süren çalışmalar, şu günlerde Mars’a olan yolculuk süresi üzerine odaklanıyor. Dünya ve Mars arasındaki yolculuk şuanda yaklaşık 6 aylık bir süre alıyor. Bu sürenin bilim adına problemler doğurduğunu düşünen NASA, bu süreyi kısaltarak bilimsel araştırmaların kolaylaştırılmasının peşinde.

Şuan ki imkanlarla 6 ay süren yolculuk, planlanan gelişmeler gerçekleşirse, insansız araçların 3 günde; insanlı araçların ise yaklaşık 1 aylık bir süreye indirgenmiş olacak. İnsansız aracın yaklaşık olarak 100 kg olması planlanıyor. Günümüzde kullanılan kimya ürünü yakıtlardan ziyade, lazer itiş gücü kullanılarak hızlanmanın elektromanyetik bir güçle sağlanması fikri ön planda. Bu sayede devasa boyutlarda olan kimyasal yakıt depolarından kullanılan roketler daha da hafifleyerek, hızlarını arttırmış olacaklar. Elektronik hızlanma modelinde, roketlerin uzaya fırlatılış süreçleri de ekstra bir ağırlık olmayacağı için daha başarılı sonuçlar doğuracak.

Üç Günde Mars'a Gitmek mars Üç Günde Mars’a Gitmek pia19808 main tight crop monday 1024x624

Üç Günde Mars’a Gitmek

Bu araştırmanın başta gelen isimlerinden Philip Lubin, konuşmasında “Elektromanyetik hızlanma sadece ışık hızıyla sınırlıyken, kimyasal sistemler ise yakıtla sınırlılar. Hızlanmayı sağlamak için sadece yoğun ışık kaynağı gerek” sözlerini kullandı.

[ads2]

Modelin bu denli avantajının olmasına rağmen, bir takım eksikleri ve handikapları da bulunmakta. Bu dezavantajlardan en önemli olanı ise böyle bir itiş gücünü sağlayacak olan daire şeklindeki dev mıknatısların araçlar monte edilmesi gerekliliğidir.

[ads2]