Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Microsoft Skype Qik’in İpini Çekti

Mobil, Yazılım 24 Şubat 2016
1627 Okundu

Dünyanın en büyük yazılım devi olarak gösterilen Microsoft, birkaç yıl önce kullanıcılara anlık mesajlaşma imkanı sağlayan yeni bir proje hayata geçirmişti. Bu proje ile Snapchat ve Facebook Messenger’ın kullanıcılarını kendi tarafına çekmek istedi. Bunu da Skype Qik ile gerçekleştirmek istedi. Ancak işler pekte Microsoft’un istediği gibi gitmiş görünmüyor. Her ne denendiyse Skype Qik istenilen seviyeyi yakalayamadı.

Microsoft beklenen başarıyı yakalayamayan Skype Qik uygulamasını, piyasadan çekme kararı aldı. Bu karara göre Skype Qik uygulaması 24 Mart tarihi ile kapanacaktır. Kullanıcılarını uyarmayı da ihmal etmeyen Microsoft, bu tarihe kadar uygulamada bulunan önemli görüşme ve verilerini başka bir ortama yedeklemelerini önerdi.

Bildiğiniz gibi tasarı olarak Skype Qik, kullanıcılarına anlık mesajlaşmanın yanında video görüşme yapma imkanı da tanıyor. Kullanıcılar listelerinde yer alanlarla görüşmelerini rahatça yapabiliyordu. Ayrıca bu görüşmeler yaklaşık iki hafta boyunca sistemde saklanabiliyordu. Facebook Messenger ile yapılabileceklerin, Skype Qik ile de yapılabilmesi istenmiş ancak kullanıcı aynı rahatlığı bulamamıştı.

Tüm bunların ışığında bir açıklama da Skype yöneticilerinden geldi. Başarısızlığın nedeni olarak zaten piyasada olan Skype ana uygulamasının Skype Qik’e olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını, kullanıcıların ana uygulamayı kullandıkları açıklandı. Buna rağmen Skype Qik’te yer alıp ana uygulamada yer almayan özelliklerin, Skype Qik kapandıktan sonra ana uygulamaya aktarılabileceğini de müjdelediler.

Google Play istatistiklerine göre Android tabanında Skype Qik, rakiplerinden yaklaşık olarak 5 milyon kez az indirilmiş.

Yazar Hakkında
Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...