SSD Almanın Tam Zamanı: Fiyatlar Düştü

SSD fiyatları düştü. SSD Fiyat SSD Almanın Tam Zamanı: Fiyatlar Düştü SSD

SSD’deki fiyat düşüşleri oldukça dikkat çekici görünüyor. PC kullanıcıları için son yıllarda en önemli konulardan biri olan SSD, fiyatlar düştükçe talebini arttırdı. SSD, mekanik disklere oranla daha fazla hız sergiliyor ve bunu performans olarak yansıtabiliyor. Bununla birlikte işletim sistemi başlangıç noktasında önemli derecede hızlanıyor. Ekstra olarak SSD performansını arttırıcı uygulamalar ile genel performans da önemli derecede artıyor.

Bilindiği gibi her yeni çıkan ürün piyasaya normal ederinden fazla bir fiyat etiketiyle çıkar. SSD’ler için de bu durum böyleydi. Ancak 2012 yılından itibaren sürekli azalan bir etikete sahip olan SSD’ler artık iyice ucuzladı. Bu da kullanıcı talebini iyice arttırdı.

SSD fiyatları düştü. SSD Fiyat SSD Almanın Tam Zamanı: Fiyatlar Düştü SSD 300x200

SSD fiyatları düştü.

Yapılan analizlere göre –özellikle DrameXchange’den alınan bilgilere göre MLC SSD fiyatları 2016 yılının ilk aylarında yüzde 10 ile 12 oranında düşüş yaşamış. TLC tabanındaki SSD’ler ise yüzde 7 ile 12 oranında ucuzlayarak önemli bir ucuzlama yaşadı.[ads2]

Bu fiyatlarla yurtdışından alınacak 128 GB kapasiteli bir SSD için yaklaşık olarak 38-49 dolar arasında bir ücret ödenmesi gerekecek. 250 GB kapasiteye sahip SSD için ise 50 dolar başlangıç seviyesi olarak göze çarpıyor. 81 dolara kadar ise bu kapasitede SSD bulmak mümkün. Bu fiyatlara oranla HDD halen çok daha ucuz görünüyor. Ancak çağı yakalamak ve alınacak verim düşünüldüğünde SSD tercih edilmesi daha muhtemel bir teknoloji olarak görünüyor.