SİGARA YASAĞINA UYMAYANLARA YEŞİL DEDEKTÖR İKAZI

SİGARA YASAĞINA UYMAYANLARA YEŞİL DEDEKTÖR İKAZI SİGARA YASAĞINA UYMAYANLARA YEŞİL DEDEKTÖR İKAZI     KAYET YE    L DEDK  T

SİGARA YASAĞINA UYMAYANLARA YEŞİL DEDEKTÖR İKAZI

“Dumansız hava sahası” iddialı bir slogandı. Ama ihlaller oldukça arttı. Bu manada gelen şikayetler var. Söz konuus ihlallerin görevlilere anında iletilmesi için ” Yeşil Dedektör” adlı  bir akıllı telefon uygulaması hayata geçirilmek üzere. Uygulamanın takipçisi bizzat Sağlık Bakanlığı olacak.

UYGULAMA NASIL OLACAK?

 Uygulama aslında son  derece basit ve pratik. İhlalin olduğu  sigara içilen açık hava olmayan  bir mekanının konumu anında sisteme bildirim olarak düşülecek ve o yer hakkında hemen cezai işlem başlatılacak.

“DÜZ PAKET UYGULAMASI ÇALIŞMALARI HAZIR”

“Dumansız hava sahası”nın kapsamının büyütülmesi ve düz paket projesine geçilmesinin de aralarında olduğu birtakım çalışmaları tamamlama noktasında sona geldiklerini dile getiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu çalışmalarla alakalı kanunsal düzenlemenin yakın bir zamanda parlementoya getirileceğini açıkladı.Ayrıca bu düz paket uygulamasının Avustralya’da başarılı neticeler verdiğini söyleyen Recep Akdağ alternatif sigara içiminin azaltılması için işletmelerde sigara satışının yapıldığı bölümlerde kapalı dolap fikrinin hayata geçirileceğini belirtti.

‘YEŞİL DEDEKTÖR’ UYGULAMASINI VATANDAŞ DESTEKLEMELİ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ” Yeşil Dedektör” uygulamasının başarılı sonuçlar getirmesi için vatandaş duyarlılığının da önemli olduğunu söyledi. Recep Akdağ şunları dile getirdi “Şimdi kapalı yerde  sigara içildiğinde ne yapıyorsunuz ? ‘Alo 184’ü arayıp, ‘Bu mekanda  sigara içiliyor’ diyorsunuz. Alo 184, oraya en yakın denetleyiciye bu bildirimi haber  veriyor. Denetleyici de hemen söz konusu mekana geçiyor. Bütün bunlara rağmen iş istediğimiz gibi değil. Bazı eksiklikler var. Buna ek olarak  şimdi ‘Yeşil Dedektör’ uygulamasını devreye sokacağız. zaman bu bizim sistemimizde konum da bildiren bir uyarı haline dönüşüyor. Doğrudan oraya gideceğiz. Burada vatandaşlarımızın duyarlılığı çok önemli. Halkımız  ‘İçiliyor, ben de sesimi çıkartmayayım.’ demeyecek, şikayet edecek.” diye sözlerini noktaladı.