KEDİLER KÖPEKLERDEN DAHA MI ZEKİ ?

KEDİLER KÖPEKLERDEN DAHA MI ZEKİ ? KEDİLER KÖPEKLERDEN DAHA MI ZEKİ ? kedi k  pek

Hep kedilerin zekasının kıtlığından bahsedilir. Eskiden beri yapılan araştırmalar kedilerin yer yüzündeki en zekası düşük canlılardan olduğu yönündeydi. Ama pek çok tabuyu kıran Japon bilim adamları bu konunun da tartışmaya açık olduğunu ortaya koydular. Japon bilim insanları, herkesin bildiğinin aksine  kedilerin de en az  köpekler kadar zeki olabileceğini bilimsel olarak ortaya koydu.

Elbette hayvanların zeki olup olmadığının tespiti içim en mantıklı test hafıza testidir. Zira bu testler pek çok veriyi ortaya koyuyor.

Kyoto Üniversitesinden bilim insanları , hatırlama konusunda kedilerin de en az köpekler kadar iyi olduğunu ortaya koymak amacıyla kedilere hafıza testi yaptı.

Deney kapsamında yaklaşık 50 evcil kedinin 15 dakika aradan sonra hangi kaptaki yemeği yediklerini hatırlama becerileri  test edildi.

Test neticesinde kedilerin “nerede” ve “ne” sorularına cevap teşkil edecek bilgileri anımsadıkları tespit edilmiş oldu.

Bilim insanları, bu test sonucunun, insanların sabah ne yedikleri ve işteki ilk günleri gibi kişisel bilgileri hatırlamada kullandıkları “anılarla ilgili belleğin” ( bu kısa bellek olarak tarif ediliyor)kedilerde de olduğunu ortaya çıkardığını ifade etti.

Kyoto Üniversitesi bilim adamlarından  psikolog Saho Takagi, kedilerin geçmişteki tek bir olayı anımsamak  üzerine gösterdikleri bu performansın, insanların hafızalarına benzer niteliklere  sahip olabileceklerini gösterdiğini dile getirdi.

Bilim adamları , insanların köpeklerin kedilerden daha zekalı  olduklarına dair geleneksel  inanışların da kedilerin zekaları üstüne kurulacak  başka deneylerle baçtan başa yıkılabileceğine işaret etti.[ads2]

Uzmanlar, kedilerin 15 dakikadan daha uzun zaman  sonra da bilgileri anımsayacağına inanıyor.

Kedilerin insanların beden hareketlerine  karşılık verme üzerine yapılacak zeka testlerinde de köpekler kadar başarılı olacaklarına inanan bilim insanları, kedilerin zekalarının anlaşılmasının insanlarla kedilerin ilişkilerine katkıda bulunacağının belirtiyor.

Söz konusu deneylerin  sonuçları “Behavioural Processes” dergisinde takip edebilirsiniz.