MUHTEŞEM PROJE! İKİ KITA YÜRÜYEREK GEÇİLEBİLECEK

muhteŞem proje! İkİ kita yÜrÜyerek geÇİlebİlecek MUHTEŞEM PROJE! İKİ KITA YÜRÜYEREK GEÇİLEBİLECEK SON T  NEL

İstanbul’a dev bir proje daha hayata geçmek üzere.Asya ve Avrupa yakası bu kez yaya yolu ile birleşecek. Projenin “Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli Projesi” . Proje kapsamında ilk etapta sondaj çalışmaları başladı. Projenin Marmaray projesi ile birleştirilmesi ile gündeme geldi.

Özellikle Üsküdar’da inen yolcular için bu proje büyük kolaylıkları beraberinde getirecek. Söz konusu tünelin 2 yıl içerisinde en geç 2019 yılının sonunda açılacağı belirtiliyor. Anadolu yakasında Üsküdar’da inen yolcular denizin altıdaki yürüme bandı ile Kabataş metrosuna varacak.

KADİR TOPBAŞ KENDİSİNİ MİMAR SİNAN’A BENZETTİ

Asya ve Avrupa yakasını İstanbul Boğazı’nın altından yaya yolu ile birleştirecek “Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli Projesi” için ilk adım atıldı. Bu projeyi en büyük eserlerinden biri olarak gören Kadir Topbaş , “Ustalık döneminin en önemli eserlerinden biri” olarak tanımladığı,  proje için sondaj ihalesi neticelendi. Helikopter ile sondaj çalışmaları izlendi.[ads2]

DENİZİN 20 METRE ALTINDA

Asya  ve Avrupa’yı denizin altından yayalar için bağlayacak olan projede bisikletliler de düşünüldü. Onlar da istedikleri zaman pedal çevirebilecekler.

ÜSKÜDAR’DA MARMARAY’DAN İNENLER YÜRÜME BANDIYLA KARŞIYA GEÇECEK

Çalışmaları 2019 yılında tamamlanması planlanan tünel hizmete açıldığında, Üsküdar’da Marmaray’dan inen yolcular, denizin altından yürüme bandı ile karşı yakaya geçerek Kabataş metrosuna varabilecek. Söz konusu proje ile Asya ve Avrupa bu kez yürüme tüp geçidiyle birbirine kavuşmuş olacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne 2015 Yılı Faaliyet Raporunu sunan Kadir Topbaş, “ustalık dönemim” dediği başkanlığının 3. dönemine ilişkin vizyon projelerini de basın önünde açıklamıştı. Topbaş, Üsküdar ve Kabataş’ın şehir  için önemli düğüm noktaları olduğunu söylemiş, İstanbul Boğazı’nın altından bu iki bölgenin yaya tüneli ile birleştirileceğini ifade etmişti.