Macbook Yazıcıyı Görmüyor Sorunu

Macbook yazıcı ekleme Macbook Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Macbook Yazıcıyı Görmüyor Sorunu macbook yazici baglantisi

Genellikle yıllarca Windows işletim sistemi kullananlar bilgisayarlarına yazıcı driver’larını yükledikten sonra hemen bağlantı kurmasını Macbook’lardan da bekliyorlar. Ancak Macbook yazıcıyı görmüyor değil yazıcı ekleme işlemi unutuluyor demektir.

Macbook Yazıcı Ekleme İşlemleri

Mac OS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yazıcı ekleme işlemini yapmadan önce USB kablosu ile yazıcının Macbook’a eklenmesi gerekiyor. daha sonrasında aşağıdaki işlemleri yapmanız yaşadığınız sorunun çözümü için yeterli olur.[ads2]

  • Ekranın sol üstündeki bulunan Apple simgesine gelerek Sistem Tercihleri menüsünü açın,
  • Gelen ekran üzerinden Yazıcılar ve Tarayıcılar seçeneğine tıklayın,
  • Daha sonrasında ekranın solunda başka bir yazıcı yada tarayıcı kullanıyorsanız listelerin bulunduğu geniş bir kutu göreceksiniz. Eğer daha önce başka cihazlar ile bağlantı kurmadıysanız bu alan boş olacaktır.
  • Liste kutusunun altında + işareti ile cihaz ekleme seçeneği bulunuyor bu alana tıklayın,
  • İşletim sisteminiz Macbook yazıcı tanımlama işlemini otomatik bir şekilde yaptığını görebilirsiniz ve bağladığınız yazıcınızı seçerek ekle butonuna tıklayın,

Yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra driver’ları yüklü olan yazıcınızı aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Genellikle Macbook kullanıcıları Antivirüs programı kullanmazlar ancak kullanmayı tercih ediyorsanız driver yüklemesi yapıldıktan sonra bu işlemleri tamamlamadan çalıştırmayı denemeyin. Bazı durumlarda Antivirüs programı yazıcıyı kötü amaçlı bağlantı olarak tanımlayabiliyor. Eğer Macbook yazıcıyı görmüyor sorunundan önce virüs olarak algılama yaşanırsa yüklenen driver’lar silinip tekrar yüklenmesi sorunun çözümü için yeterli olur.

Macbook yazıcıyı görmüyor Macbook Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Macbook Yazıcıyı Görmüyor Sorunu macbook yaziciyi gormuyor

Macbook Yazıcı Kağıt Boyutu Sorunu

Bağlantısı kurulan yazıcı üzerinden çıktı almak isteyen kişiler çıktı almadan önce hangi kağıt seçeneği ile çıktı alınacağı tercih edilse dahi sistem bunu farklı bir varsayılan ile değiştiriyor olabilir. Bu durum Macbook yazıcı ayarları yüzünden yaşanır. Çözümü için ise aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli olur.

  • Apple simgesi üzerinden sistem tercihlerini açın,
  • Sonrasında Yazıcılar ve Tarayıcılar menüsünü açın,
  • Gelen ekran üzerinden Saptanmış Kağıt Boyutu yazan bir alan göreceksiniz.
  • Bu alan üzerinden çıktı almak istediğiniz kağıt boyutunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Tüm yapılan işlemler sonrasında Macbook yazıcıyı görmüyor sorunundan kurtulmuş olacaksınız. Mac OS işletim sistemi Windows’tan farklı bir mantık ile çalıştığından dolayı bir kaç yıl Macbook kullanan kişiler bilmediği bir yere aslında Macbook üzerinden nasıl ulaşacağı konusunda mantık yürütebilir. Bundan dolayı Macbook’lar Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlardan daha kolay bir kullanım sunuyor.