Windows 10 MAC Adresi Değiştirilmiyor Problemine Son

Windows 10 Mac Adresi Değiştirme MAC Adresi Windows 10 MAC Adresi Değiştirilmiyor Problemine Son mac adresi degismiyor

Microsoft’un yeni amiral gemisi olan Windows 10 işletim sistemi kullanıcılar tarafından beğenileri toplamayı başardı. Ancak diğer serilerden farklı olarak gelen bu işletim sistemi birçok bilinmeyenle birlikte geliyor. Diğer Windows işletim sisteminde kolaylıkla yapılan işlemlerden birisi Windows 10 MAC adresi değiştirilmiyor olarak şikayette bulunmaya neden olabiliyor.

MAC Adresi Değiştirmenin Yolu

Yapılan tüm işlemlere rağmen eskisi gibi MAC adresini değiştiremeyen kişiler Windows 10 işletim sisteminin bu yeni yöntemini öğrenmeleri gerekiyor. MAC adresi internet bağlantısı üzerinde bilgisayarınızın engellenmesi durumunda değiştirmek isteyeceğiniz bir bilgisayar kimliği olarak tanımlanabilir. Değiştirmek için ise aşağıdaki işlemleri sırasıyla ve eksiksiz olarak yapmanız gerekiyor.

  • Anasayfa üzerinde bulunan arama kutusuna giderek aygıt yöneticisini aratın ve açın,
  • Daha sonrasında Ağ Bağdaştırıcıları sayfasını açarak alt listeleri görmek için yan tarafta bulunan ok simgesine tıklayın,
  • MAC adresini değiştirmek isteğiniz ağ adaptörü üzerine gelerek sağ tık yapıp özellikler menüsünü açın,
  • Gelen ekran üzerinde yukarıda bulunan sekmelerden gelişmiş sekmesine gelin ve solda bulunan listede Ağ Adresine tıklayın.
  • Yan tarafta bulunan değer bölümünün yanındaki bölümü işaretleyerek yeni MAC adresi girişi yaparak tamam diyerek çıkın.

Bu işlemler sonunda MAC adresiniz değişmiş olur ancak eskiden Ağ Bağlantıları menüsünden yapıldığı için bu yöntem çok fazla kişi tarafından bilinmiyor.

Mac adresi değiştirme MAC Adresi Windows 10 MAC Adresi Değiştirilmiyor Problemine Son mac adresi degistirme 1024x768

MAC Adresi Değişikliğini Kontrol Etme

Yaptığınız işlem sonrasında MAC adresinizin değişip değişmediğini kontrol etmek için masaüstündeki arama menüsüne Komut İstemi yazarak aratın ve gelen seçeneği açın sonrasında aşağıdaki işlemleri yapın;

  • Komut İstemi ekranı üzerine ‘’getmac’’ yazarak Enter tuşuna basın.
  • Sistem size bilgisayara bağlı tüm ağ adaptörlerinin MAC adresini gösterecek. Buradan Windows 10 MAC adresi değiştirme işlemi yaptığınız ağ adaptörü de bulunacak.

Eğer MAC adresiniz üzerinden birisi sizi engellemişse artık yaptığınız bu değişiklik ile rahatlıkla sitelere giriş yapabilirsiniz. Çünkü yapılan engelleme ağ yöneticisi tarafından yapılır ve sadece bilgisayarın kimliğini engellemek yolu ile yapılır. Yapılan engelleme eğer ağ bağlantınız üzerinden yapılırsa aynı ağa bağlı diğer kişileri kaybedeceği için ağ yöneticileri bu durumu istemez. Aslında siteye girişi aynı ağ üzerinden farklı bir PC ile yapabilirsiniz ancak kendi bilgisayarınız engellendiği için bu yöntemi kullanmanız gerekiyor.