Sürekli Değişen Bilgisayar Saati

bilgisayar saati sürekli değişiyor Bilgisayar Saati Sürekli Değişen Bilgisayar Saati tarih ve saat

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yaz ve kış saatleri arasındaki geçişlerde bazen sorun yaşanıyor olabilir. Ülkemizde son yıllarda uygulanan dünya yaz saati uygulamasına geçmeme bilgisayarlarda saatlerin düzenli olarak değişmesine neden olabiliyor. Manuel olarak değiştirilen saatler otomatik bir şekilde değiştiği için bilgisayar saati düzenli değişiyor diye şikayette bulunuyorlar.

Sürekli Değişen Bilgisayar Saati Sorunu Çözüm İşlemleri

Yaşanan soruna diğer işletim sistemlerinde çözüm bulunduğu için bu çözüm Windows 10 işletim sistemini henüz kullanamayanlara yönelik olacaktır.

  • Masaüstündeki sağ alt bölmede bulunan saat ve tarih bölümüne gelerek tıklayın ve açılan pencerede Tarih ve Saat Ayarlarını Değiştir butonuna tıklayın.
  • Bir sonraki adımda gelen pencere üzerindeki saat dilimini değiştir butonuna tıklayın,
  • Saat dilimi yazan yerde İstanbul UTC+03:00 seçeneğini tercih edin ve tamam tuşuna basın.
  • Daha sonrasında tarih ve saat penceresine geri dönüp internet saati sekmesine gelin ve ayarları değiştir butonuna tıklayın,
  • Gelen sayfa üzerindeki internet saat sunucusuyla eşitle kutusunu işaretleyin ve sunucu kısmına ‘’time.windows.com’’ seçeneğini tercih edin.
  • NTP sunucusu seçtikten sonra şimdi güncelleştir tuşuna tıklayın ve saat ayarlarınızın otomatik bir şekilde ayarlanmasını sağlayın.

Yapılan işlemlerin sonunda bilgisayar saati düzenli değişiyor sorununu çözmüş olacaksınız. Ancak ayarlar ile bir kaç defa daha oynayıp bozulmasına neden olursanız sistem geri yükleme yaparak ve son çare ise format atarak sorun çözülebilir.

tarih ve saat ayarları Bilgisayar Saati Sürekli Değişen Bilgisayar Saati tarih ve saat ayarlari

Saatin Sürekli Değişmesinin Sebepleri

Türkiye’deki yaz ve kış saatine geçmeme bilgisayarlarda kararsızlık oluşturur ancak bilgisayar saati problemi diğer nedenlerden de yaşanabilir. Bu nedenlerin başlıcaları şu şekilde;

  • Virüs yada kötü amaçlı yazılımlar genellikle tarih ve saat üzerinde hata vermesine neden olur.
  • Klavye dilini değiştirmek için bölgeyi tercih ettiğiniz zaman eğer Tarih ve Saat ayarları menüsündeki bölge ile aynı değilse bilgisayar kararsızlık yaşar.
  • Bazen strateji oyunlarında tarih ve saatin değiştirilmesi oyun hilesi olarak kullanılabiliyor. Bundan dolayı kullanıcılar kendileri ada otomatik program kullanarak saatin düzenli değişmesini sağlar. Ancak bir süre sonra bilgisayar programı yada kullanıcıyı da dinlemeyerek istenmeyen değişimlerin yaşanmasına neden olur.

Bilgisayarlarda tarih ve saat ayarları otomatik bir şekilde ayarlanıp ülke saati değişmediği durumlarda otomatik güncelle tercihini kaldırmak yeterli olur.