Ethereum Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Chrome Materyal Tasarım Görünümü Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

IOS 11.3 Bug Sorunu

Macbook HDMI Görüntü Kalitesi Düşük Sorunu

Pc & Donanım 23 Temmuz 2017
1289 Okundu

Mac OSX işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda görüntüyü televizyona aktarmak için HDMI kablosu kullanabiliyorsunuz. Ancak son zamanlarda kullanıcılardan gelen Macbook HDMI görüntü kalitesi düşük olması şikayeti üzerine bu sorunun çözümü için bir araştırma yaptık.

HDMI Görüntü Kalitesi Artırma

HDMI ile televizyona bağladığınız Macbook cihazınızdaki görüntü kalitesini artırmak için aşağıdaki işlemleri yapmanı gerekiyor;

  • Ekranın sol üst köşesinde bulunan Apple simgesine gelerek sistem tercihleri menüsünü açın,
  • Sonrasında görüntü alt menüsünü seçerek ekranlar seçeneğine gelin,
  • Burada gelen seçeneklerden Dar Tarama yaparak ekrandaki görüntü tam ve yüksek çözünürlüklü bir şekilde ayarlanabilir.

Televizyonda Dock ve Menü Çubuğu Görünmüyorsa

Ekran görüntüsü aktarılıyor ancak bazı bölümler aktarılmıyorsa öncelikle yapmanız gereken Option tuşuna basılı tutarken F1 yada F2 tuşuna basın. Sonrasında açılan menü üzerinde ekranın hangi bölümlerinin HDMI kablosu ile görüntü aktarma işleminde gösterileceğini seçebilirsiniz.

Bunlara ek olarak ekranda sadece görüntü paylaşımı yapılıyorsa uygulama klasörü açabilmek için Command + Shift + A tuş kombinasyonuna basabilirsiniz. Buradan karşınıza gelen ekranda sistem tercihlerini açabilirsiniz. Son olarak ise Command yada Control tuşlarından birine basılı tutarak Spotlight menüsü etkinleştirme işlemi yapmak için Ara çubuğuna basmanız sonrasında da Displasys yazmanız yeterli oluyor.

HDMI görüntü kalitesi sorunu Macbook HDMI Görüntü

Macbook HDMI Ses Aktarmıyor Sorunu Yaşanıyorsa

Görüntü var ancak ses aktarımı yapılmıyorsa öncelikle HDMI kablosunun ses aktarım özelliğine sahip olup olmadığını kontrol edin. Eğer ses aktarım özelliği varsa aşağıdaki işlemleri uygulayarak ses aktarımını ektin hale getirebilirsiniz;

  • Sistem tercihleri üzerinden ses menüsünü açın ve çıkış sekmesine tıklayın,
  • Karşınıza çıkan listeden bağladığınız HDMI aygıtınızını bularak seçin,

Yapılan bu işlemler sonrasında Macbook HDMI görüntü kalitesi ve ses aktarma sorunu tamamen çözülmüş olur. Ancak bazı durumlarda sorun hala devam edebilir. Bu durumlar genellikle şu şekildedir;

  • Parti bir ekran görüntüsü aktarma programı kullanıyorsanız bu program üzerindeki yaptığınız ayarlar yukarıdaki yaptığınız işlemlerden etkilenmediği için Macbook cihazınız bu programdaki ayarları varsayılan olarak algılar.
  • Diğer yandan bazı televizyon üzerindeki özel ayarlardan dolayı siz ne kadar doğru işlem yapsanız dahi ekran görüntüsü TV üzerinden görüntülenmez. Bu durumda TV’yi satın aldığınız servisi arayarak bilgi alabilirsiniz.
Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...