Laptop Şarj Almıyor Sorunu Çözüm Yolu

Laptop şarj almıyor Laptop Şarj Almıyor Laptop Şarj Almıyor Sorunu Çözüm Yolu laptop sarj almiyor

Dizüstü bilgisayarlarda genellikle rastlanan donanımsal sorunların başında şarj almama geliyor. Bu problem 3 farklı şekilde karşımıza çıkabilir bunlar;

 1. Şarj kablosu hareket ettiği zaman şarjın kesilmesi
 2. Laptop pili bir düzeyden fazla dolmama sorunu
 3. Laptop üzerine takılı şarj soketi hareket ettirilince şarj kesiliyor.

Bu sorunlardan ikinci madde pil ömrü ile alakalı olduğundan dolayı laptop pilinin tamir etme şansı bulunmuyor. Kalan diğer maddelerin neden olduğu laptop şarj almıyor sorunu için çözüm yöntemlerini anlatacağız.

Laptop Şarj Almıyor Sorunu Çözüm Adımları

Öncelikle bir voltaj ölçüm cihazınız olması gerekiyor bu cihazı aldıktan sonra adaptör ve şarj kablosunun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

 • Voltaj ölçüm cihazını aldıktan sonra pozitif ucu laptop şarj soketinin ucuna sokmalısınız.
 • Laptop şarj aleti doğru bir şekilde çalışıyorsa voltaj ölçüm cihazı size belirli rakamlar verir.
 • Kabloyu oynattığınızda cihaz üzerindeki rakamlar değişiyor yada elektrik gelmeye başlıyorsa kablo içerisindeki tellerde temas sorunu var demektir. Bu durumda laptop şarj aletini değiştirmeniz gerekir.
 • Ancak yaptığınız işlemlerde her şey normal fakat yine de bilgisayara şarj gelmiyorsa anakartınızda problem var demektir.
 • Anakart üzerinde oluşan problemlerde eğer teknik bilginiz varsa şarj soketinden anakarta giden bağlantı kablosunu değiştirmeniz yeterli olacaktır.[ads2]

Eğer şarj aletiniz sağlam ancak laptop şarj almıyorsa yaşanan problem yukarıda belirtilen anakart üzerindeki şarj giriş soketi olur. Ancak bu noktada bu soketin yerinden oynamış olma ihtimali göz önüne alarak öncelikle yerine yerleştirmeyi deneyin ve olmuyorsa soketi yenisiyle değiştirin.

Laptop şarj problemi Laptop Şarj Almıyor Laptop Şarj Almıyor Sorunu Çözüm Yolu laptop sarj

Güç Tasarruf Modu

Yaşanan laptop şarj almıyor sorununun bir diğer sebebi ise güç tasarruf modu olarak karşımıza çıkıyor. Bazı zamanlarda güç tasarruf modunun en yüksek seviyede seçilmesi bilgisayar üzerindeki bazı donanımların kapatılmasına neden oluyor.

Anakart üzerindeki bazı önem derecesi az olan donanımların kapatılması olası bir sistem hatasından dolayı şarj soketinin devre dışı olmasına neden oluyor. Bu durum oldukça az rastlanıyor ancak karşılaşıldığı zaman laptop şarj olmuyor diye bir sürü masraf yapılıyor en sonunda bilgisayar kullanılamaz hale geldiği sanılıyor. Çözüm olarak ise;

 • Daima güç tasarruf modunu orta düzeyde kullanın yani ne en düşük ne de en fazla.
 • Tasarruf modunu şarja kolay ulaşabileceğiniz yerlerde kullanmayın,
 • Yapacağınız güç tasarruf modu seviye değişimlerinde yeni seviyenin neleri barındırdığına iyi bakın.