Kırıklara Teknolojik Yardım!

kırıklara teknolojik yardım! Kırıklara Teknolojik Yardım! kiriklarin seklini alarak gelisen bir sunger uretildi 705x290

Kırıklara Teknolojik Yardım!

Çoğumuzun istenmeyen durumlar nedeniyle herhangi bir yerinde kırıklar oluşmuştur ve iyileşmesi çok uzun zaman almıştır. Yanında çekilen acılar ise cabası. Hatta bazen kırılan kemiklerin yanlış kaynama ihtimali de hepimizi korkutmuştur. Ancak bu sorunları sona erdirebilecek ve kemikleri daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacak bir yöntem geliştirildi. Üretilen bir sünger kırık kemiklerin şeklini alabiliyor ve onların yerinde gelişim gösterebiliyor. Özellikle omurgadaki kırıkları onarabilecek olan bu sünger birçok hastanın umudu olarak görülüyor.

Kırıklara Teknolojik Yardım! kırıklara teknolojik yardım! Kırıklara Teknolojik Yardım! kiriklarin seklini alarak gelisen bir sunger uretildi 705x290 300x123

Kırıklara Teknolojik Yardım!

Teknoloji o kadar gelişti ki, tıp alanında da birçok alanda kullanılmaya başlandı ve bir çok hastanın yeniden eski hayatlarına dönmesine yardımcı oldu. Özellikle hücre yenilenmesi ve iyileşmesi için atılan teknolojik adımların çoğu olumlu sonuç vermeye devam ediyor. Mayo Clinic isimli bir kurumda, hücre yenilenmesi hakkında araştırma yürüten bir grup bilim adam büyük bir gelişmeye adım attı. Kırık kemiklerdeki iyileşmeyi ve gelişmeyi başarabilen bir madde ürettiğini duyuran Mayo Clinic, önceliğin omurgadaki kırıkları düzeltmek olduğunu da belirtti. Gerekçe olarak ise omurgadaki kırıkların düzeltilmesinin çok zor olduğunu ve omurgadaki kırıkların düzeltilebilmesinin belki de felcin çözümü olabileceğini gösterdiler.

[ads1]
Kemiklerdeki kırıkları şeklini alarak ve kırığın bulunduğu bölgede gelişerek sağlayan bu maddenin ismine ise ”sünger” denildi. Bazılarımızın aklına bu sünger denen madde ne zamana kadar büyüyor,büyümesi nasıl duruyor gibi sorular gelmiş olabilir. Bunun cevabı ise bu maddenin kemikler için ayrılan sınırlara kadar büyüyebilme özelliğine sahip olması. Yani etrafındaki sınırlara kadar büyüyebiliyor; bu da daha fazla büyümesine izin vermiyor. Kemik kırığının yerinde büyümesini tamamladıktan sonra sert ve kırılmaya dayanıklı bir yapıya dönüşen bu madde, kemik yapısını sabit tutuyor. Ancak bu madde 3D yazıcılar ile üretilen yapay kemikler gibi değil. Sadece kırık kemik iyileşene kadar bu bölgede kalıyor ve kemik iyileşince koyulduğu yerden çıkarılıyor.