İTÜ Robotik Olimpiyatları Başlıyor

İTÜ Robotik Olimpiyatları Başlıyor İTÜ Robotik Olimpiyatları Başlıyor ITURO HAZIRLAN

Türkiye’de robotik kategorisinin en bilinen organizasyonlarından biri olan İTÜRO’nun bu sene onuncusu düzenlenecek. İlki 2007’de düzenlenen bu organizasyon, 8-9-10 Nisan tarihlerinde robotik meraklılarına harika anlar geçirmeyi vaat ediyor. İTÜ Kontrol ve Otomosyon Kulübü’nün düzenlediği bu etkinlikte ülke çapındaki tüm üniversite öğrencileri ve lise öğrencilerine katkı sağlamak amaçlanıyor. Ayrıca yurt dışından da yarışmacı ve katılımcı kabul edilen bu etkinlik yurt dışında da varlığını göstermeyi başarıyor.

ITURO_HAZIRLAN İTÜ Robotik Olimpiyatları Başlıyor İTÜ Robotik Olimpiyatları Başlıyor ITURO HAZIRLAN 214x300

İTÜRO ekipleri her kategoriden robotları ile bu etkinliğe katılıp, birbiriyle yarışıp aynı zamanda yaptıklarını tanıtma şansı buluyorlar. Ayrıca yaptıkları robotları sınama imkanına da sahip olan yarışmacıların robotları beğenilmesi durumunda uluslararası platformdaki yarışmalar için hazırlanabiliyor. Yani olur da bu etkinliğe çok beğenilen bir robot ile giderseniz, buradaki incelemeler sonucunda uluslararası yarışmalara katılabiliyorsunuz. Tabiki birçok robotun bulunduğu bu etkinlikte, birçok kategori de bulunmakta. Bu kategoriler ise şöyle:

Çizgi İzleyen: Bu kategori robotunuzun dengesini ölçmek için koyulmuş bir kategoridir. Çizilen beyaz bir çizgi üzerinden robotunuz ilerletilir ve beyaz çizgiden sapmadan ne kadar ilerlediği test edilir.

Mikro Sumo: Bu kategori bildiğimiz wrestling (güreş) tarzı bir kategori. Boyutları aynı olan iki robotun güçleri test edilmek amacıyla bir bölgeye koyulur ve ilk hangi robotun o alandan çıkacağı izlenir.

Labirent: Bu kategori robotun bulunduğu yerden en kısa sürede çıkmasını amaçlar.

Merdiven Çıkma: Adından da belli olduğu gibi robotunuzun merdivenlerden çıkıp inebilmelerini inceleyen bir kategori.

Kendini Dengeleyen: Şu sıralar bir videoda bir robota yapılanlar konuşulmaktaydı.Bu kategori de robotunuz iki tekerlekli bir platforma koyuluyor ve hakem ona bazı tepkiler uyguluyor. Dengede durması gözlemleniyor.

Basketbol: En ilginç kategorilerden biri. Robotunuzun karşısına konan potayı algılayıp basket atması amaçlanıyor. Başarılı olması için en az bir topu potaya atması lazım.