iPhone SIM Kart Hatasına Çözüm

iPhone SIM kart problemi SIM Kart iPhone SIM Kart Hatasına Çözüm iphone sim kart takili degil

IOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda özellikle iPhone 6 ve sonrasında SIM kart takılı değil hatası alınmaya başlandı. Yazılım kaynaklı olan bu hata genellikle donanımsal olarak olduğu sanılıyor. Ancak yapılacak bir kaç kontrol sonrası hatanın nereden kaynaklandığı tespit edilebilir.

SIM Kart Takılı Değil Hatası Çözümü

Öncelikle operatörünüzün şebeke ayarlarının yapılı olduğundan emin olun. Daha sonrasında aşağıdaki işlemleri yapmanız aldığınız iPhone SIM kart hatası için çözüm olacaktır.

  • Cihazda IOS güncellemesi olup olmadığını denetleyip varsa son sürüme güncelleyin,
  • Ayarlar menüsünden uçak moduna gelin ve 10 saniye modu açtıktan sonra kapatın ve telefonun şebekeyi aramasını bekleyin,
  • Diğer yandan iPhone yeniden başlatma işlemini yapıp açılırken Apple logosunu görünce güç düğmesine basılı tutun.
  • Bazı zamanlarda operatör ayarlarına güncelleme geliyor bu güncellemeyi görebilmek için ayarlardan genel ve hakkında bölümüne gelerek güncelleme varsa güncelle butonuna tıklayın.
  • Yapılan işlemler sonrasında hala SIM kart hatası alıyorsanız kartınızı takılı olan yerden çıkartarak doğru bir şekilde takıp telefonu yeniden başlatmayı deneyin.

Tüm işlemler sonrasında hala hatanız düzelmiyorsa farklı bir SIM kart takıp çalışıp çalışmadığını kontrol edin eğer farklı bir SIM kartta da aynı problemi yaşıyorsanız cihazınızı Apple teknik servis kontrolüne gönderebilirsiniz.

SIM kart takılı değil sorunu SIM Kart iPhone SIM Kart Hatasına Çözüm iphone sim kart sorunu

iPhone SIM Kart Operatörü Ayarları

Genellikle iPhone cihazlarda şebeke seçimi otomatik bir şekilde yapılıyor ancak kapalı olarak kaldıysa ayarlar bölümünden şebeke yada Carrier bölümüne gelin. Karşınıza çıkan ekran üzerinden otomatik olan seçeneğin yanındaki butonu aktif hale getirin. Yaptığınız bu işlem sonrasında cihazınız SIM Kart Operatörü seçimini otomatik bir şekilde yapar.

Bazı durumlarda operatör seçimi tarih ve saat dolayısı ile yapılamıyor. Bunun için aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

  • Ayarlar menüsünden genel bölümüne gelin,
  • Sonrasında tarih ve saat bölümüne gelerek otomatik ayarlamayı seçin.
  • Ancak yaz ve kış saati uygulamasına Türkiye olarak son bir kaç dönemdir geçmiyoruz ancak cihazlar dünya saat uygulamasına göre bizi geçti olarak görüyorlar.
  • Bu durumda otomatik seçeneğini kaldırarak kendiniz manuel olarak tarih ve saat ayarı yapmanız gerekiyor.

Yukarıda ve ikinci başlıkta da belirtilen işlemleri yapmanız halinde tüm hata ortadan kesinlikle kalkar. Eğer hata almaya devam ediyorsanız cihazınızı fabrika ayarlarına döndürme işlemi yaparak kökten çözüm uygulayabilirsiniz.