iPhone Rakipleri Çoğalmaya Başladı!

iPhone Rakipleri Çoğalmaya iPhone Rakipleri Çoğalmaya Başladı!   inli

Çok değil bundan 3-4 sene önce telefon sektörüne hükmeden 2 marka vardı. Bunların biri iPhone ve diğeri de Samsung. Ancak teknolojinin gelişmesi ve bu gelişmelerin telefon sektörüne de sıçraması ile yepyeni markalar ortaya çıktı. Bu markalar ilk başlarda küçümsenip, sektörün olmazsa olmazı olan 2 markayla karşılaştırılmazken yaşadığımız dönemde onlara kafa tutmaya başladılar. Özellikle iPhone çakması olarak adlandırılan Çin malı telefonlar iPhone ile kafa tutabilecek kadar gelişmeye başladı.

 

iPhone Rakipleri Çoğalmaya Başladı! iPhone Rakipleri Çoğalmaya iPhone Rakipleri Çoğalmaya Başladı!   inli

iPhone Rakipleri Çoğalmaya Başladı!

Dünyanın en çok satan telefonlarını üreten Apple, artık birden çok rakiple karşı karşıya. Fiyat/performans ürünleri ile bilinen Çinli üreticiler iPhone’un tek elinde olan telefon sektöründe büyük bir sallantıya neden oldular. Huawei ve Xiaomi gibi Çin merkezli firmalar yaptıkları telefonlar (tabiri caizse toplama telefonlar) ile iPhone’un en büyük rakipleri haline gelmeye başladılar. İlk başta taklitçilik ile başlayan telefon serüvenlerini, üzerine her seferinde bir şeyler katarak geliştiren Çinli firmalar sonuç olarak telefon sektöründeki dengelerin oynamasında en büyük etken oldular.

Peki, Çinli markalar bir anda iPhone ile nasıl rakip oldular? 

The Verge editörlerinden biri olan Vlad Savov bu konu hakkında fikirlerini belirtti. Savov’a göre Çinli firmaların telefon sektörünü ciddiye alarak taklitçilikten kurtulup, büyük yatırımlar sayesinde üst sınıf telefonlar üretmesi kısa sürede iPhone’a rakip olmalarının en büyük nedeni. Son zamanlarda çıkarılan Çin merkezli telefonlara bakacak olursak Savov söylediği sözde çok haklı.[ads1]

2016 iPhone için ağrılı geçebilir!

Çinli firmalar çıkaracakları telefonları tanıtmaya başladı ve görünüşe göre bu sene çıkacak telefonlar Apple tarafında hiç hoş karşılanmayacak. Hem performans hem fiyat ürünleri daha çok tercih edildiği için iPhone’lar arka plana düşebilir ve satışlarda gözle görülür bir düşüşe neden olabilir. Ne olacağını hep beraber göreceğiz.