İphone İlerlemesi Durdu

İphone İlerlemesi Durdu İphone İlerlemesi durdu İphone İlerlemesi Durdu IPhone 6

Apple, iphone serisi ürünlerde hiç karşılaşmadığı bir istatistik ile karşılaştı. Apple iphone satışlarında her yıl daha fazla satış yaparak büyüme hızı daha yüksek oranda artıyordu ancak bu yıl beklenilen olmadı.

İphone 2015’in ilk çeyreğinde 74.4 Milyon satış hacmine ulaşmıştı. İphone bu yıl ise yani 2016 yılının ilk çeyreğinde şuana kadar 74,8 milyon değerinde bir satışa ulaştı. Görünüşte evet satışlarda artış olmuş ancak oldukça az bir artış ve ilerleme düzeyi durdu diyecek kadar az bir artış yakalayabilmiş. İphone piyasaya 2007 yılında sürülmesinde itibaren yakaladığı en düşük büyüme hızı, teknolojini aşırı artması ve rakiplerinin de en az iphone kadar kaliteli telefonlar ürettiği ve eskisinden çok daha fazla rakibi olmasınında buna etkisi tabii ki var. Ancak firma ilerlemesi satış yüzdelik dilimlerinden ölçüldüğünde büyüme görünmüyor.

İpad için durum daha da vahim. 2016 yılının ilk çeyreğinde satılan İpad, 2015 yılının ilk çeyreğinde satılan ipad’a oranla %25’i kadar geride bir satış yapmış. İpad Pro’nun piyasaya sürülmesi anlaşılan beklenen artışı sağlamamış.

Apple ancak hiç beklemediği diğer sektöründe oldukça büyük ilerleme ve büyüme katetmiş. Apple Tv Box, iwatch, ipod ve diğer ürünleri geçen yıla nazaran %65 daha fazla satış yapmış.

İphone satışlarının durmasının sebebi ne olabilir cevabı bulmak zor değil aslında. İphone 6 gibi güzel bir telefon çıkardı ancak 2016 yılında iphone 6s’in eski modeline göre neredeyse hiç farkı yok ve bu da satışları ciddi oranda etkiledi.

 

[ads1]