Google Güvenlik Açığı Bulana 100 Bin Dolar Verecek!

Google Güvenlik Açığı Google Güvenlik Açığı Bulana 100 Bin Dolar Verecek! google g  venlik

Google Güvenlik Açığı Bulana 100 Bin Dolar Verecek!

Google yıllardır en çok kullanılan arama motoru olmayı başarıyor. Gün içerisinde milyon dolarların gezdiği bu arama motoru haliyle güvenliğine çok önem vermek zorunda. Milyonlarca bilginin tutulduğu serverlerin herhangi birinde küçücük hata bile Google için hiç iyi ir sonuç doğurmayabilir. Bu yüzden Google sistemde açık bulan uzmanlara para ödülü veriyor. Verdiği ödüller hiç de azımsanacak gibi değil. Geçtiğimiz yıl hata bulanlara toplamda 2 milyon dolar veren Google, her hata bulan kişiye 100 bin dolar vermeyi planlıyor.

Google Güvenlik Açığı Bulana 100 Bin Dolar Verecek! Google Güvenlik Açığı Google Güvenlik Açığı Bulana 100 Bin Dolar Verecek! google g  venlik 300x168

Google Güvenlik Açığı Bulana 100 Bin Dolar Verecek!

2010 yılından bu yana hata avcılarına 6 milyon dolardan fazla ödül veren Google, kişi başı vereceği ödülleri arttırdığını duyurdu. Daha öncesinde kodlama hataları veya güvenlik açığı bulanlara 50 bin dolar vereceğini açıklayan Google, sistemde bulunan daha büyük bir güvenlik sorunu nedeniyle bu ödülü 100 bin dolara çıkardı. Bu hatanın Google’nin sisteminde büyük bir yer kaplayan bir bölümünde olması yetkilileri harekete geçirmiş ve verilecek olan ödül bir anda 2 katına çıkmış. Bu hata ise Chromebook’larda misafir hesabı açık haldeyken, yönetici ayarlarına erişim sağlanabilmesi ile fark edilmiş. Söylenilenlere göre Chromebook’larda görülen en büyük güvenlik açığı da bu hata. Bu açık nedeni ile Chromebook’lara uzaktan misafir olarak erişim sağlayan biri sizin yönetici ayarlarınızı değiştirebilir ve kayıtlı tüm bilgilerinize ulaşabilir.


[ads1]

Peki, Güvenlik Açıkları Nasıl Kapatılıyor?

Bu açıklar çoğunlukla serverlerin güvenlik önlemlerinin tamamlanamaması ya da kodlamalarda yapılan hatalar nedeniyle oluşuyor. Bu hataların düzeltilmesinde ise ilk adım hatanın belirlenmesi oluyor. Belirlenen hatalar uzman bir ekip tarafından birçok kez kontrol ediliyor ve düzeltilme çalışmalarına başlanıyor. Düzeltildiği düşünülen hatalar yine uzman bir ekip tarafından kontrol ediliyor ve çoğu zaman güncelleme olarak veriliyor.
[ads2]