Genel Bilgisayar Hataları ve Sorunları -2-

genel bilgisayar hataları ve sorunları -2- Genel Bilgisayar Hataları ve Sorunları -2- bilgisayar kendili inden kapan yor

Genel Bilgisayar Hataları ve Sorunları -2-

Genel bilgisayar hataları yazı serimize devam ediyoruz. Yine genel bilgisayar kullanıcılarının en çok karşılaştıkları genel hatalar ve sorunlar üzerine olan yazı serimiz devam ediyor.

 1. Disk boot failure insert system disk and press enter hatasıBu hata harddiskinizde bir problem olduğunu göstermektedir. Daha doğrusu işletim sistemi yüklü bir harddisk bulunamadığı anlamına gelmektedir. Tam olarak karşılığı “Açılış diski bulunamadı sistem diski takın ve enter tuşuna basın” anlamına gelmektedir.

  Bu hata aşağıdaki durumlarda karşımıza çıkar:

  **Açılış önceliğinin hatalı olması
  **Yeni takılan sabitdisk
  **Sistemin hasar görmesi
  **Harddiskinizin bozulması

 2. Check signal cable hatasıBu hatanın sebebi monitörünüze sinyal gelmemesidir. Tabi bunun altında da birçok sebep yatabilir. Bunlar;

  **Monitör kablonuz çıkmış olabilir
  **Bilgisayarınız arızalanmış olabilir.
  **Ekran kartınız bozulmuş olabilir.
  **Masaüstü ise monitöre görüntü geliyor olabilir fakat kasaya gelmiyordur.

  Check signal cable hatası çözümü: İlk olarak kabloyu kontrol etmeliyiz. Daha sonra elektrik gelip gelmediğini kontrol etmeliyiz. Eğer buraya kadar sorunu çözemedi iseniz kasanın için kontrol etmelisiniz. Ekran kartı, güç kaynağı veya diğer aksamları.[ads2]

 3. No signal input hatasıBu hatada üstteki hatanın hemen hemen aynısıdır. Bu hatayı almanızın çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebepler:

  **Bilgisayar kasanız kapalı olabilir. Keza sinyal gitmeyeceği için No Signal İnput hatası verecektir.
  **Bilgisayar kasanız arızalı olabilir.
  **Ekran kartınızda problem olabilir.
  **Kasa monitör bağlantı kablosunda yani vga kablosunda bir sıkıntı olabilir. Pinler ezilmiş, kopmuş gibi.
  **Ve bilgisayarınızda onboard ekran kartı ile birlikte harici ekran kartı var ise ve siz bunu devre dışı olana bağladıysanız bu hatayı alırsınız.

  Bu hata genel anlamda kablo ve ekran kartı ile ilgilidir. Yani bunları kontrol ederseniz başka bir aksamda problem yoksa sorun giderilecektir.