FBI Mı? Yoksa Apple Mı?

FBI Mı? Yoksa Apple Mı? FBI Mı? Yoksa Apple Mı? FBI Mı? Yoksa Apple Mı? fbi apple

Kaliforniya’da ölü bulunan 14 kişinin soruşturması kapsamında cep telefonlarında yer alan verilerin de incelenmesi kararı alan FBI, tartışmanın da fitilini ateşlemişti. Apple, bu durumu kullanıcılarına açıklayacak mektuplar yayınlamış, cihazın incelenmesi durumunu mahkemeye taşımıştı.

Bunların üstüne son olarak Tim Cook, ABC News kanalında David Muir ile birlikte yeni bir açıklama yaptı. FBI’ın istediği bilgileri cihazdan almasının tek yolunun, büyük güvenlik açıkları doğuracak, ekstra bir yazılım sayesinde mümkün olabileceğini belirtti. Bununla birlikte Tim Cook, ulaşılmak istenen bilgiler için mahkeme kararıyla birlikte kendilerine danışılması şartıyla, yardımda bulunabileceklerini hatta ek yazılımı da kendilerinin yazabileceğini söyledi. Ancak burada şu hususa da dikkat çekti; böyle bir yazılım sayesinde hükümet ve tüm kanalları bu soruşturmanın dışında da herhangi bir zaman herhangi bir kullanıcıya ait bilgilere istediği takdirde kolayca ulaşabilecekti. Tim Cook, davanın yalnızca sonuçlanması boyutunun olmadığını, kişinin mahremiyle ilgili bilgilerin gizliliği haklarının da ihlaline götürebilecek bir süreç olduğunu sözlerinin devamına ekledi.

[ads2]

FBI, 14 kişinin öldüğü dava çerçevesinde inceledikleri iPhone 5c marka modele girmeye çalışmış ama sınırlı denemeye izin veren yazılım sonucunda ulaşılamayan telefon kendini “kalıcı olarak ulaşılamaz” bir şekle sokmuştu.

Bu tür bir münakaşaya Google ve Whatsapp şirketlerinin yetkilileri de Apple’a destek olduklarını bildiren demeçlerde bulunurken, McAfee ise FBI’ın yanında oluğunu bildirmişti.