YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı

YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı youtube de artik sansur ozelligi var h20592 86329

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube, yeniliklerine ve geliştirmelerine devam ediyor. Bilindiği gibi 2012’de kullanıcılara videolarında yer alan yüzleri bulanıklaştırma imkânı tanıyan bir yenilik getirmişti. YouTube bu özelliğini biraz daha geliştirme kararı aldı. Artık kullanıcılar videolarda hareketli olan herhangi bir objeyi de basit bir işlemle bulanıklaştırabilecekler.

Videoda bulanıklaştırma, yüklenen videoda “Bulanıklaştırma Efektleri” sekmesinde yer alan “Özel Bulanıklaştırma” seçeneği ile bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Devamında ise bulanıklaştırmak istediğiniz bölgeyi, aracı kullanarak hatlarını belirliyoruz ve gerisi otomatik olarak tamamlanıyor. Artık YouTube’un sistemi o obje videoda ne yaparsa yapsın bulanık olarak görünecektir.

YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı youtube buzlama sansur ozelligi nasil kullanilir h22666

YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı

YouTube’da Video Sansürleme Dönemi Başladı

Bulanıklaştırma işlemi yapılırken, çerçeveyi çizme esnasında bir “time-line” çıkıyor. Bu “time-line” yani zaman çizelgesi size gelişigüzel değil de saniyelere kadar işlemi gerçekleştirme imkânı sağlıyor. Dilerseniz ilerleyen zamanlarda aynı işlemi değiştirmek için de bu çizelgeyi kullanabiliyoruz. Eğer bulanık bölgenin ilk çizdiğiniz noktada sabit durmasını istiyorsanız, seçeneklerde yer alan “Kilitle” aracını kullanmanız yeterli olacaktır.

Bu konu hakkında YouTube yetkililerinden Amanda Conway verdiği demeçte; yüklenen videoları silip, düzenleyip yeniden yükleme işlemine gerek kalmadan; plaka, iletişim bilgileri ya da herhangi bir bilgiyi gizlemek istediklerinde bu işlemi bulanıklaştırma sayesinde gerçekleştirebileceklerini duyurdu. Bu özelliğin en önemli avantajlarından biri de daha önceden yüklenmiş videolar içinde uygulanabilir olmasıdır. YouTube geliştiricileri kullanıcıların ihtiyaçlarını gözeten geliştirmelere devam edeceklerini duyurarak, takipte kalınmasını öneriyor.

[ads2]