Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu

Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu error451 image 300x105

Engellenen yada erişim yasaklanan sitelere girmeye çalıştığınızda artık sizleri 451 HTTP kodlu bir sayfa karşılayacak. Internet Engineering Steering Group tarafından yeni durum kodu kabul edildi ve bugün onaylandı. Sitelere erişim sırasında site yasaklanmış ya da erişim kısıtlaması veya daha farklı sitede kaynaklanan bir hatadan dolayı sabit herkes 403 http kodlu sayfa ile karşılaşıyordu. Bazen kullanıcılar bunun sıkıntılı çökmüş bir site olduğunu düşünürken bazende yasaklı bir site olabileceğini düşünüyordu. Ancak Internet Engineering Steering Group’un yeni kabul ettiği HTTP 451 durum kodu sayesinde, yasal sebeplerden ötürü kapatılan ve erişim kısıtlaması yaşayan sitelerde bu hata kodu görünecek ve açıklama kısmında sitenin neden kapatıldığı hakkında ziyaretçilerine bilgi verecek.

Ziyaretçiler artık HTTP 451 kodu sayesinde ulaşmaya çalıştıkları sitenin içeriği ve hangi hukuksal sebepten dolayı kapandığını anlayabilecek. Eski HTTP 403 kodunda site yasaklanmış ve erişim kısıtlaması almış da olabilirdi ya da sitede bir hatada meydana gelmiş olabilirdi bunu anlamanın imkanı yoktu ve ziyaretçiler durumun farkında değildi. Yeni HTTP 451 kodu sayesinde artık tüm ziyaretçiler bu konuda bilgilendirilecek.

[ads2]

Şuan bu kodu kullanma zorunlu değil. Bu kodu kullanmak geliştiriciye ve devlete kalmış. İsterse geliştirici içeriklerine bu kodu ekleyebilir. HTTP 451 kodunun şuan için hangi içeriğe sahip sitelerde kullanılacağı ve hangi içerikteki sitelerde bu kod çalışacağı konusunda malesef bilgi yok. Ancak devlet isterse bu HTTP kodunu kullanmayarak yine ziyaretçileri 403 koduna yönlendirebilir.

Başarılı bir çalışma.

Selametle…

[ads2]

Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu error451 image 300x105

Engellenen Sitelere 451 HTTP Durum Kodu

[ads1]