Don Kırıcı Makina Ceviz Üreticilerini Memnun Etti

DON KIRICI MAKİNE CEVİZ ÜRETİCİLERİNİ MEMNUN ETTİ Don Kırıcı Makina Ceviz Üreticilerini Memnun Etti ceviz   reticisi

Don Kırıcı Makina Ceviz Üreticilerini Memnun Etti

Bilindiği gibi ceviz üreticisinin en büyük baş belalarından biri don olayıdır. Özellikle mart ,nisan aylarında aniden beliren don olayları ceviz üreticisini çaresiz bırakır.  Ülkemizde ceviz denilince akla Orta Anadolu bölgesi gelmektedir. Özellikle Kırşehir ve daha özel anlamda Kaman ceviz üretiminde ülkemizin önemli ilçelerindendir.

Bilhassa Kırşehir ve yöresinde son 3 senedir meydana gelen don olayları çiftçileri çözüm üretmeye yöneltti. Geçen sene dondan zarar yaklaşık yüzde 50’idi Ondan önceki sene ise yüzde 75’lik zarar çiftçilerin yeni bir çözüm arayışına girmesine sebep oldu.

NE YAPTILAR ?

Alternatif çözüm yapay rüzgar oluşturan don kırıcı makinelerde bulundu.

Kırşehir’de enerji üstüne  üretim yapan ve Kaman’da iki kapama ceviz bahçesi olan  Ali Rıza Yardım, ilkbahar ve sonbahar donlarının ürüne olumsuz etkilerini azaltacak elektrikli makine yaptı. Suni makine yaptıklarını ve bu makinenin rüzgar ürettiğini böylece don tehlikesine karşı direnç sağladığını iddia etti.

 Ali Rıza Yardım AA muhabirine şöyle konuştu:

“Kırşehir ve Kaman’da  son senelerde  dekar olarak kapama ceviz bahçelerinin sayısı arttı. Üreticilerimiz  don olaylarına karşı arayış içine girdi.  Bilhassa bahar aylarındaki don bizi mahvediyor.Büyük paralarla yapılan yatırımlardan sonra don olaylarının görülmesi çiftçilerimizi hayli sıkıntıya  soktu. Bizim de Kaman’ın Ankara yolu üzerinde ve Çiftlik Mahallesi’nde kapama ceviz bahçemiz olması ve bu işe gönül vermemiz dolayısıyla don olayına karşı makine arayışına girdik. Yaptığımız çalışmalarla böyle bir makine ortaya çıktı. Havada rüzgar akımının olmadığı günlerde ve zamanlarda don olayı gerçekleşiyor. Makinemizle havada suni rüzgar üreterek don olayını engellemeyi amaçlıyoruz.”

Suni makine vantilatör gibi çalışıyor. Elektriğin olmadığı yerde mazotla da çalışabilen makine Kaman ve Kırşehirli ceviz üreticisinin can simidi olak