Deri Hücresinden İnsan Kalbi!

Deri Hücresinden İnsan Kalbi Deri Hücresinden İnsan Kalbi! heart1

Teknolojik gelişmeler bizleri en çok da tıp alanında etkilemeye devam ediyor. Yapılan birçok yenilik ile hastalıklara bulunan çareler artmaya, hastalık bazlı ölümler azalmaya başladı. En son teknolojik gelişmeler ise herhangi bir nedenden dolayı bir uzvunu kaybetmiş olan insanları daha çok ilgilendirmeye başladı. Yapılan 3D yazıcılar ile kopan veya yaralanan organlar tekrardan yapılabiliyor. Massachusetts General Hospital araştırmacılarının yaptığı bir araştırma ile de tarihe geçebilecek bir gelişme kaydedildi. Araştırmacılar insan hücrelerini kullanarak kalp yapmayı başardılar. Bu kalp hem insan hücrelerinden yapılıyor hem de normalinden hiçbir farkı bulunmuyor.

heart1 Deri Hücresinden İnsan Kalbi Deri Hücresinden İnsan Kalbi! heart1 268x300

Gelişen tıp teknolojisi sayesinde bilim adamları hücre ve organ alanlarından gittikçe uzmanlaşmaya başladı. Gün geçtikçe organların tıpa tıp aynısını yapmaya çalışan bilim adamları, Massachusetts General Hospital’de atılan bir adımla bu amaca bir adım daha yaklaştı. Daha öncesinde de insan hücreleri ile araştırma yürüten bu hastane, bu kalp ile insan kalbinin hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğunu belirtti. Bu kalp üretilirken gerçek insan kalbi üzerinde büyük araştırmalara sürdürüldü ve işleyişine, şekline, iç yapısına, gelişimine dair birçok bilgi edinildi. Bu araştırmalar sonucunda yapılan kalpte bulunan hücreler protein bağları ile oluşturuldu.

[ads1]
Bu yapay kalp üretilirken elbette ki bazı zorluklar ile karşılaşıldı. Karşılaşılan en büyük zorluklardan biri de kalbin büyümesini ve gelişmesini sağlayacak olan dış malzemenin temin edilmesiydi. Bu dış yapının yapılabilmesi için organ bankasında bulunan ve herhangi bir insan üzerinde kullanılamayacak durumda olan 73 kalp alındı. Yapay kalbin dışı bu 73 kalpten alınan, kalbin dışında bulunan madde ile yapıldı. Böylelikle yapılan yapay kalp tıpkı gerçek kalplerde olduğu gibi normal gelişme gösterebiliyor. Ancak bilim adamları bu kalbin insan kalbinin yerini almasının zor olduğunu ve önümüzdeki on yıl boyunca kullanılamayacağını açıkladı.