Çinli Kullanıcılar Apple’ı Zengin Ediyor!

Çinli Kullanıcılar Apple'ı Zengin Ediyor! Çinli Kullanıcılar Apple’ı Zengin Ediyor! cin apple iphone telefon 640x408

Apple ülkelerdeki popülerliğini artırmaya devam ederken son gelen rakamlar şaşırttı. Bugüne dek ABD’de bulunan App Store en büyük müşteri kitlesine sahipti ama görünen o ki zirvenin yeri değişti ve Çin ilk sırayı aldı.

Apple müşterileri App Store’u sıklıkla ziyaret ediyor ve şirket de bundan büyük oranda kazanç elde ediyor. Apple’ın yayınladığı son rapora göre ise App Store’un tam 1,7 milyar gelir sağladığı görülüyor. Şirketlerin bu şekilde hazırladıkları platformlardan büyük gelirler elde ettikleri biliniyor. Apple’da bunların başında geliyor. Öyle ki şirket kasasına giren kazancın büyük bir kısmı yazılım geliştiricilerinden alınan komisyonlar olarak belirtiliyor. Dolayısıyla çok fazla masrafa girmeden iyi bir rakama sahip olunuyor.

china-smartphones Çinli Kullanıcılar Apple'ı Zengin Ediyor! Çinli Kullanıcılar Apple’ı Zengin Ediyor! China smartphones e1477139716864

Elbette iPhone satışlarının da sahip olunan kazanca etkisi büyük. Ancak App Store’da göz ardı edilemeyecek kadar iyi bir performans sergiliyor. Şu ana dek bilinen ABD’deki Apple kullanıcılarının App Store’un müdavimi olduğu ve bu anlamda ilk sırayı aldığıydı. Fakat üçüncü çeyreğe ait rapor durumun değiştiğini gösteriyor. Anlaşılan Çinli müşteriler App Store’u fazlasıyla ziyaret ediyor ve şirketin kazancını katlamasına yardım ediyor.

Yalnızca kazancın artışı değil App Store’a olan ilginin artışı da önemli. Bakıldığı zaman birkaç sene öncesine oranla 5 kat daha fazla ziyaret edildiği ve harcama yapıldığı görülüyor. Çinlilerin bu anlamda Apple için kesenin ağzını açtığını söylemek mümkün.

İlginin arkasındaki sebeplere göz atıldığında Çin ve çevresindeki Uzak Doğu ülkelerindeki kullanıcıların oyun sever oldukları biliniyor. Dolayısıyla App Store’daki oyunlara olan ilgi de artıyor. Bu da şirkete kazanç olarak geri dönüyor.

Kısa bir süre önce Çin hükumeti Apple ile ilgili bazı kararlar almış ve bunun şirketin gelirini etkileyeceği üzere yorumlar yapılmıştı. Ülkeyi ziyaret eden Tim Cook bazı görüşmeler yapmış ve durumu düzeltmeye çalışmıştı.