Bilgisayar Kamerası Çalışmıyor Problemine Çözümler

Bilgisayar kamerası çalışmıyor Bilgisayar Kamerası Çalışmıyor Bilgisayar Kamerası Çalışmıyor Problemine Çözümler bilgisayar kamerasi calismiyor

Dizüstü bilgisayarlarda son zamanlarda kullanıcılar Windows 10 işletim sistemini yükledikten sonra kamera açma işlemi sırasında Hata Kodu: 0xA00F4271 ile karşılaştıklarını söylüyorlar. Yaşanan bu sorun bilgisayar kamerası çalışmıyor başlığı altında şikayet sitelerinde yerini alıyor. Ancak bu sorunun çözümü sonunda tespit edildi ve hata kodu ortadan kalktı.

Bilgisayar Kamerası Çalışmıyor Hatasını Kaldırma

Öncelikle yapılacak işlemler sırasında bilgisayarda program ve oyunların tamamen kapalı olduğundan emin olun. Bunun yanı sıra veri kaybedebileceğiniz bir web sayfası açıksa bu sayfayı da kapatın. Ardından aşağıdaki işlemleri yaparak Hata Kodu: 0xA00F4271 sorunundan kurtulmuş olacaksınız.

  • Denetim masasından Sistem ve Güvenlik ve Sistem ile Aygıt yöneticisi yolunu izleyerek aygıt yöneticisi menüsüne gelin.
  • Listelenen aygıtlar içerisinden web kameranızı bulduktan sonra sağ tık yaparak kaldır butonuna tıklayın.
  • Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra aygıt yöneticisi menüsü üst kısmında bulunan Donanım Değişikliklerini Tara butonuna tıklayın.
  • Yapılan bu işlem sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlat yaparak açıldığında aynı kamera hatası ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin.

Bu işlemler bilgisayar kamerası çalışmıyor sorununu tamamen ortadan kaldırır. Ancak hala sorun devam ediyorsa program donanımsal olacağından kameranızı kontrol ettirmek için bilgisayarı servise götürmeniz gerekir. Yukarıda verilen işlemler sonrasında düzelmiyorsa yapacağınız herhangi bir başka işlem kameranızın kalıcı hasar görmesine neden olabilir.

Laptop kamerası çalışmıyor Bilgisayar Kamerası Çalışmıyor Bilgisayar Kamerası Çalışmıyor Problemine Çözümler laptop kamerasi calismiyor

Windows 10 Kamera Çalışmıyor Sorunu Neden Yaşanır?

Kullanıcılar bu sorunlarını yukarıdaki işlemleri yaparak çözseler dahi yaşadıkları sorunun nedenini öğrenmek istiyorlar. Bu sorun kesin bir nedenden kaynaklanmadığı için birden fazla neden bilgisayar kamerası çalışmıyor hatası almanıza neden olur. Başlıca sorun kaynakları şunlar;

  • Parti kamera uygulamaları bazen sistem dosyaları ile çakışan bir işlem yaptığına sistem kararsız bir işlem sonucunda kalıcı olarak kamera dosyalarını siler. Ancak sorun sadece driver ile ilgili olduğu için çözümü basittir.
  • Diğer yandan hepimizin bildiği gibi virüs ve kötü amaçlı yazılımlar kamerayı kullanmayı seviyor. Bundan dolayı sorun çözülse dahi kameranızı kullanarak fotoğraflarınız çekilebilir. Pek çok kişi bu sorun için kamerayı kullanmadıkları zaman üzerine bant yapıştırmayı tercih ediyorlar.
  • Dizüstü bilgisayar kamera çalışmıyor soru bazı durumlarda harici bir kamera takılmasından sonra yaşanıyor. yerleşik kamera ile harici donanım arasında kararsızlık yaşayan sistem bu problemi yaşatıyor.[ads2]

Genel olarak bilgisayar kullanıcıların dikkat edebileceği bir durum bulunmuyor. Kamera hatası alındığı zaman yukarıdaki işlemler yapılarak sorun çözülür ancak kullanmadığınız zamanlar bir bant yardımı ile kamerayı kapatmanız kötü amacı yazılımlar ile resim ve videolarınızın çekilmesini önler.