Ethereum Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Chrome Materyal Tasarım Görünümü Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

IOS 11.3 Bug Sorunu

Bilgisayarda Start PXE Over IPv4 Hatasının Çözümü

Pc & Donanım 28 Ağustos 2017
2664 Okundu

Bilgisayar kullanıcıları genellikle bir harici disk taktıktan sonra Start PXE Over IPv4 hatası ile karşılaştıklarını belirttiler. İşletim sistemlerinin kapandıktan sonra acıkmamasına kadar sonuçları olan bu hata aslında erkenden ortadan kaldırılabiliyor.

Start PXE Over IPv4 Hatası Çözüm Adımları

Bilgisayarda bu hata alınınca karşılarına format atar gibi bir ekran gelir. Bu ekran üzerinden izlemeniz gereken yol ise şu şekilde;

  • BIOS Setup menüsüne gelin ve Enter tuşuna basın,
  • Karşınıza gelen ekran üzerinde sol tarafta bulunan menü listesi içerisinden System Configuration ve sonrasında Integrated NIC yollarını izleyin.
  • Bir sonraki adım olarak ise Enable UEFI Network Stack kutusunu işaretleyip alt tarafta bulunan Apply tuşuna basmanız gerekiyor.
  • Karşınıza bir uyarı penceresi gelecek ve üzerinde ‘’Save as Custom User Settings?’’ yazacak, siz burada OK butonuna basarak devam etmelisiniz.
  • Pencerenin sağ alt bölümünde bulunan EXİT butonuna tıkladıktan sonra gelen pencere üzerinden yine sol taraftaki menü listesine gelin. Buradan Settings ve sonrasında Boot Sequence yollarını izleyin.
  • Açılan son sayfa üzerinde ise Add Boot Option menüsüne tıklayın.
  • Açılan pencere üzerindeki hiçbir kutucuğa dokunmadan OK butonu ile devam edin ve EXİT butonuna tıklayın,

Yapılan bu işlemler sonunda Start PXE Over IPv4 çözümü noktasındaki ilk işlemleri tamamlamış olacaksınız. Bir sonraki adım bilgisayar kendisini yeniden başlattıktan sonra devam edecek.

Start PXE Over IPv4 Start PXE Over IPv4

Çözümde 2. Adım

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra karşınıza gelen ekran üzerinden Onboard NIC(IPV4) menüsüne gelerek Enter butonuna basın. Yaptığınız bu işlem bir önceki yaptığınız Start PXE Over IPv4 hatası çözüm adımlarını kaydederek bilgisayarın normal bir şekilde açılmasını sağlıyor.

Yaşanan bu hata yeterli teknik bilgiye sahip olmayan bilgisayar kullanıcıları tarafından bilgisayarın bir daha açılmayacağı yönünde değerlendiriliyor. Bu değerlendirme sonrasında kullanıcılar servise yada forumlara bilgisayar açılmıyor sorunu yaşadıklarını bildiriyorlar.

Aslında bu sorun harici disklerin bilgisayarda yaşanan bir hata dolayısı ile sabit hard disk olarak görülmesinden kaynaklanıyor. Bu durumun çözümü ise yukarıdaki işlemlerden sonra sağlanmış oluyor. Ancak sorunu çözmeden uzun süreli kullanım bilgisayarda kalıcı hasarların yada önemli dosyaların kaybolmasına neden olabilir.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...