Astroit Çarpmasının Elmas Oluşturabileceği Ortaya Çıktı!

Astroit Çarpması Astroit Çarpmasının Elmas Oluşturabileceği Ortaya Çıktı! astroit

Astroit Çarpmasının Elmas Oluşturabileceği Ortaya Çıktı!

Yaşadığımız evrende daha keşfedilecek o kadar çok şey vardır ki, henüz keşfettiklerimiz keşfedilecekler karşısında okyanusta bir damla su gibidir. Her gün yaşanan gelişmeler de bu kanıyı doğrular nitelikte. Yeni keşfedilen bir bilgi dünyamız çarpan bir astroitin gücünün dünya üzerinde elmas oluşturmaya yetecek kadar olduğu bulundu. Elmas oluşma şartları göz önünde bulundurulduğunda ise bu çarpmanın şiddeti ve yaptığı etki gözler önüne serilmiş oldu.

Elmas, dünyanın en değerli taşlarından biri ve şüphesiz en çok istenilen taşlarından biri. Oluşması için yeterli basınç ve yeterli sıcaklık oluşturulmalı, ayrıca beklenilmesi gereken süre de oldukça fazla. Ancak bir astroitin dünyaya çarpması, bu etkileri kısa sürede yerine getirebiliyor ve elmas oluşumuna neden olabiliyor. Astrotilerin meteorlardan daha büyük olduğu biliniyor ve etkilerinden de haberdarız. Dünyaya düştüğünde yüzlerce kilometre ötedeki bölgelere etki edebilen bu astroitler, görünüşe göre dünyamız için iyi bir özelliğe de sahip olabiliyor.

astroit Astroit Çarpması Astroit Çarpmasının Elmas Oluşturabileceği Ortaya Çıktı! astroit 300x239

Astroit Çarpmasının Elmas Oluşturabileceği Ortaya Çıktı!

Uzun zamadır meteor ve astroitler hakkında çalışmalar yürüten bir grup bilim adamı, dünyaya bir astroit düşerse yaşanacakları kurgulamaya çalışıyorlar. Dünyaya düşe bir astroitin ne gibi etkilerinin olacağını, ne kadar büyük bir etkiye sahip olacağını bulmaya çalışan bilim adamları, bunları araştırırken ilginç bir bilgiye de ulaşmış oldular. Bu bilgi ise astroitlerin dünyaya çarpması ile elmas oluşturabilecek etkiyi verebilmeleri. Bunu doğrulayabilmek için astroit çarpışmalarından parçalar ile çalışma yapan bilim adamları, astroitin düştüğü bölgelerdeki parçacıklarda elmas bulmayı başardılar.

[ads1]
Gördükleri şey karşısında çok şaşıran bilim adamları, astroitlerin oluşturacağı enerjinin elmas oluşumuna yetecek kadar olduğunu keşfetmiş oldular.Şöyle bir düşünüldüğünde elmas zengini olabilecek ülkeleri de sıralayabiliriz. 20 yıl içerisinde 500’den fazla astroit düştü ve bu astroitlerin çoğu Rusya’ya düştü. Görünüşe göre Ruslar elmas işinde yüklü miktar para kaldırabilecekler.