Araplar Yağmur Yağsın Diye Yapay Dağ Yapacak !

[object object] Araplar Yağmur Yağsın Diye Yapay Dağ Yapacak ! arap yapay

Arap dünyası genellikle bilimsel girişimlerle açık değildir. Geçmişten gelen bir geleneksellikten dolayı Arap teknolojiyi daha çok para vererek satın alma yoluna gidiyor.

Doğal kaynaklarını yabancılara peşkeş çeken Arap dünyası bunun karşılığında teknolojiyi para vererek satın alıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ise biraz daha bu ön yargıdan kurtulmaya çalışıyor. Dubai’nin yapay adaları ve rekor yükseklikteki gökdelenleriyle mühendislik konusunda bu ülkenin çıkışları umut verici.

Şimdiki proje ise tamamen bambaşka. Bilindiği gibi Arap coğrafyası yağmurdan , yağıştan nasibini almayan bir bölge. Bunu kırmak için senelerdir süren çalışmalar var ama bu çalışmalara şimdiye dek sonuç vermedi.

Ama Birleşik Arap Emirlikleri vazgeçmiyor. Yağmurdan nasibini pek alamayan bu Orta Doğu ülkesi, sıfırdan bir dağ inşa etmek için kolları sıvadı. Çünkü bölgede dağ yok. Dağ olmayınca da yağmur yağmaz. Bu en temel coğrafi bilgilerdendir. Yükselen hava soğur ve ısı düşer. Isı düşünce de yağmur meydana gelir.

Yağış oluşabilmesi için yer ve yağışın oluştuğu seviye arasında belirli bir sıcaklık farkının olması ve yeterli nemin bulunması gerekir. Bulutlar dağ ve tepelere çarparak yükselir ve yoğunlaşma sağlanırsa yağış oluşur. Bu coğrafi olayı yapay bir dağ inşa ederek gerçekleştirmek arzulayan  Birleşik Arap Emirlikleri, şimdilik araştırma aşamasında. Henüz hayata geçirilen bir faaliyet yok.[ads1]

MÜHENDİSLERE DANIŞACAKLAR

ABD merkezli bilim kuruluşları University Corporation for Atmospheric Research ve National Center for Atmospheric Research’teki bilim adamları ile fikir alışverişinde bulunuluyor. Hatta projeyi ABD’li bilim adamları yürütüyor.

Böyle bir dağın hava durumu üzerine tesirlerinin  ne olacağı veya lokasyonun belirlenmesi gibi konular şu an için araştırılıyor. Projenin maliyetinin büyüklüğüne göre gidişata karar verecek olan hükümet, ikinci aşamada fiziksel olarak böyle bir yapı inşa etmenin olası  olup olmadığını mühendislere soracak.