Apple İle AB Arasındaki Gerginlik Yine Mahkemeye Taşınıyor!

Apple İle AB Arasındaki Gerginlik Yine Mahkemeye Taşınıyor! Apple İle AB Arasındaki Gerginlik Yine Mahkemeye Taşınıyor! apple store logo

Apple’ın mahkeme haberlerine bir yenisi daha eklendi. Bu defa İrlanda ile ilgili olan gelişmede şirketin vergi borcuna yönelik AB kararını temyize götürme kararı aldığı yer aldı.

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple’ın mahkemeye götürülen davalarından biri de İrlanda’da yaptığı faaliyetler dolayısıyla çıkarılan vergi borcuydu. Geçmişe dönük olarak çıkarılan 13 milyar euro değerindeki vergi borcu AB kararı sonucu belirlenmişti. Ancak şirket bu duruma itiraz etmeye hazırlanıyor. Karar temyize götürülecek.

Şirket tarafından yapılan açıklamada borca yönelik kararın Lüksemburg’daki AB Sulh Hukuk Mahkemesine götürüleceği ve resmi temyiz başvurusunda bulunulacağı yer aldı.

Apple’ın ödemesi için belirlenen 13 milyar euro’luk vergi borcu tam üç yıl süren araştırmalar sonucunda açıklanmıştı. İrlanda’da faaliyetlerini devam ettirirken Apple’ın tercih ettiği vergi uygulaması yasalara aykırı bulununca AB cephesinden açıklama gelmişti.

57c56616c46188905f8b460e Apple İle AB Arasındaki Gerginlik Yine Mahkemeye Taşınıyor! Apple İle AB Arasındaki Gerginlik Yine Mahkemeye Taşınıyor! 57c56616c46188905f8b460e

Ancak Apple bu durumu kabul etmiyor. AB’nin aldığı kararın geçmişe yönelik İrlanda vergi kurallarını değiştirdiğini iddia eden şirket konuyu tekrar mahkemeye taşıyacak. Bu süreçte ilk olarak AB’nin Sulh hukuk mahkemesine gidilmesi gerekiyor. Daha sonra tarafların durumu AB Adalet Divanına götürmesi mümkün oluyor.

Vergi borcuyla ilgili olarak karar çoktan verilmiş olsa da Apple bunu kabul etmemeye kararlı. Aradaki anlaşmazlığın kaç yıl daha mahkeme salonlarında devam edeceği belli değil. Aynı zamanda AB’nin soruşturduğu tek şirket Apple değil. Daha önce yine Amerika Birleşik Devletlerinde merkezi bulunan Google, Amazon, Starbucks ve McDonald’s firmaları da çeşitli soruşturmalardan geçmişti.[ads2]

Yaşanan gelişmelerin ABD ile AB arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyeceği merak ediliyor zira Washington cephesi alınan kararlara tepkili. Brüksel’in ABD merkezli şirketleri hedefine aldığı yönünde iddiaları bulunuyor. Apple’ın temyiz kararı sonrasında hangi sonucun çıkacağı ilgiyle takip edilenler arasında yerini alacak gibi görünüyor.

 

Kaynak:Ntv.com.tr