AMD’den Grafik Kartı Geliyor

AMD’den Grafik Kartı Geliyor AMD AMD’den Grafik Kartı Geliyor AMD Gaming Evolved HD Logo Wallpaper

AMD işlemci piyasasında yer aldığı kadar grafik piyasasında yer almıyordu. Ancak son gelişmeler bu durumun değişeceğine işaret ediyor. Henüz resmi açıklamalar yapılmamış olsa da, mobil sektördeki gelişmeler Polaris tabanlı kartların çok geçmeden piyasaya çıkacağını gösteriyor. Mobil sektördeki gelişmelere göre Polaris tabanlı grafik kartların şuanda piyasada yer almasıyla sınırlı. Alınan duyumlara göre ise yeni grafik kartları ilk olarak Lenovo Yoga 510 ile piyasada kendine yer bulacak.

Bilindiği gibi Lenovo’nun Yoga510 serisi 14” ve 15” şeklinde iki versiyonla piyasada kendine yer buluyor. 15” boyutlarındaki versiyonda Radeon R7 M460 model grafik kartı bulunuyor. 14” boyuta sahip modelde ise Radeon R5 M430 grafik işlemciye yer verilmiş. Bu konuyla alakalı resmi açıklama gelmemiş olmamasına rağmen yeni gelecek ekran kartlarının 2 GB bellek ile çıkış yapması bekleniyor. Bu durumun ne tür avantaj ya da handikaplar getireceği ise şuanda muğlaklığını koruyor.

AMD çıkaracağı bu grafik kartları için Samsung ve GlobalFoundries firmaları ile işbirliği içinde olacak. Üretim teknolojisi olarak 14nm FinFET LPP uygulanacak. Yöneticilerden biri performans/watt denklemiyle iki kat fazla verim alınacak şeklinde demeçte bulundu. Bunun dışında Radeon R400 sürümü dışında, yeni bir serinin geleceği de belirtiliyor.[ads2]

Lenovo Yoga510 ise Skylake tabanında Core işlemci modelleri, 8GB’lık RAM ve 1TB HDD ya da buna alternatif 256GB SDD seçenekleri bulunurken, Windows 10 Home işletim sistemiyle gelecek. Bunların dışında diğer özellikleri, diğer modellerle ortaklık gösteriyor. Nisan ayında piyasaya çıkması beklenen Lenovo Yoga510 599-699 Dolar arasında raflardaki yerini alması bekleniyor.

[ads2]