ABD’nin Ünlü Telekom Şirketinden Büyük Skandal!

ABD'nin Ünlü Telekom Şirketinden Büyük Skandal! ABD’nin Ünlü Telekom Şirketinden Büyük Skandal! 5454c0d05312a0d1340ca081799f80e9b8cb50d3

Amerika Birleşik Devletleri büyük bir krizin eşiğine geldi. Yakın zamanda ortaya çıkan bir bilgi ülkedeki telekom kullanıcıları yakından ilgilendiriyor zira ABD’nin Telekom şirketleri arasında hatırı sayılır bir yerde bulunan AT&T’nin müşterilerinin bilgilerini istihbarat birimlerine para karşılığında sattığı ortaya çıktı.

Amerikan vatandaşları kısa süre önce büyük bir şok yaşadılar çünkü ülkenin en bilinen Telekom şirketlerinden olan AT&T’nin yaptığı bir hareket hiç beklenmeyecek türdendi. Kullanıcılarına ait bilgileri milyon dolarlar karşılığında istihbarat birimleriyle paylaşan şirket için kriz kapıda.

Ortaya atılan iddialara bakacak olursak şirket neredeyse çoğu gelirini kaybedecek gibi görünüyor çünkü yaptığı her an büyük bir skandala dönüşebilir. AT&T şirketinin 2008 yılından itibaren herhangi bir karara bağlı olmadan müşteri bilgilerini birimlere gönderdiği ve bunun karşılığında milyon dolarlar talep ettiği öğrenildi.

20152f042f092ff82fattlogo-ac882 ABD'nin Ünlü Telekom Şirketinden Büyük Skandal! ABD’nin Ünlü Telekom Şirketinden Büyük Skandal! 20152F042F092Ff82Fattlogo

Daha önce ortaya çıkan skandallardan birinde ünlü şirketlerin devlet baskısı sonucunda bilgilerini paylaştığı belirlenmişti fakat bu defa ki oldukça farklı. AT&T bilgileri kendi isteğiyle birimlere yolladı ve üstüne birde ücret talep etti.

AT&T şirketinin kullanıma açtığı bilgileri elde eden güvenlik birimlerinin bu şekilde kolaylıkla verileri sorgulayabildiği, soruşturmaların hızlı bir şekilde ilerletildiği anlaşıldı. Elbette durum karşılıksız değil, birimlerin sahip olduğu müşteri bilgileri karşılığında yüksek bir ücret AT&T’ye ödendi.

Ülke gündemine oturacak olan bu son skandalın ardından müşterilerin ne yapacağı merak ediliyor. Çoğunluğun görüşü kullanıcıların şirket üyeliklerini iptal ettirerek diğer firmalarla anlaşacakları yönünde birleşiyor. Bu durum elbette AT&T için büyük bir sorunun kapıda olduğunu gösteriyor.

Amerika’nın ünlü Telekom şirketi AT&T kısa süre önce online TV servisi olan DirectTV’yi yayın hayatına geçirmişti. Yaşanan skandalın ardından kanalına ne derece üyelik kazandıracağı ise ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak.