3D Yazıcı ile Karaciğer Üretilebilecek!

3D Yazıcı ile Karaciğer Üretilebilecek 3D Yazıcı ile Karaciğer Üretilebilecek! 3d yazici karaciger

Teknoloji her alanda kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Mobil, bilim ve eğitim alanında derken tıp alanında yaşanan gelişmeler birçok hastayı umutlandırmaya başladı bile. Yapılan son araştırmalar ile yaklaşık 10 yıl içerisinde 3D yazıcılar ile karaciğer yapılabileceği keşfedildi.

3D teknoloji birçok kişiye umut olmaya devam ediyor. Şu ana kadar büyük gelişmelerin yaşandığı 3D yazıcı teknolojisinde daha büyük adımlar atabilmek için araştırmalar ve çalışmalar sürüyor. Bu araştırmalar meyvesini uzun süre sonra da olsa veriyor ve sonuç olarak da bazı bilgiler keşfediliyor. 3D yazıcı teknolojisinde gelinen son noktada karaciğer yapımı var. Görünüşe göre bundan yaklaşık 10 yıl sonra 3D yazıcılar ile karaciğer yapılabilecek.

3D Yazıcı ile Karaciğer Üretilebilecek 3D Yazıcı ile Karaciğer Üretilebilecek 3D Yazıcı ile Karaciğer Üretilebilecek! 3d yazici karaciger

3D Yazıcı ile Karaciğer Üretilebilecek

(Fotoğrafta görünen kırmızı renkli mürekkep karaciğer hücreleri, sonuçta ortaya çıkacak olan organ ise karaciğer olacak.)

Bu makine sayesinde yapılan karaciğer, 24 saat değil günlerce yaşatılabilecek. Sıcak perfüzyon makineleri ile kadavradan alınan karaciğer hücreleri için geçerli olan bu durum, daha uzun ömürlü çalışmalar için kullanılabilmesine yardımcı olacak. Projenin yapımında sorumlu olan Yale Üniversitesi’nden Prof.Dr. Şükrü Emre projelerinden hakkında CNN’e açıklamalarda bulundu. [ads1]3D yazıcılar ile kemik ve kıkırdak dokusu dışındaki diğer dokular için baskı teknolojisinin uygulandığından bahsetti. Karaciğerin de bu baskı teknolojisi ile üretilebileceğini söyleyen Emre, şu ana kadar kalınlığı 500 mikron’a ulaşan bir karaciğer dokusu üretildiğinden de bahsetti. Karaciğer hastaları için çok önemli bir gelişme olduğunu belirten Şükrü Emre, tek yazıcı karaciğer ile 3 nakil yapılabileceğini de açıkladı. Şu an için üretilen karaciğer dokularının sadece medikal ve ilaç araştırmaları için kullanıldığı bilgisini de veren Emre, önümüzdeki yıl bu karaciğerlerin sunumunun yapılacağından bahsetti. Söylediklerine göre bu karaciğer dokuları 40 güne kadar işlevini yerine getirebiliyor.