Zorlanılan Apple Watch SOS Sisteminin Kurulumu

Apple Acil Durum Uygulaması Apple Watch SOS Zorlanılan Apple Watch SOS Sisteminin Kurulumu apple watch sos kurulumu

Tüm hayatımızı teknoloji odaklı yaşadığımız gibi artık sağlık alanında da teknolojik pek çok yenilik hayatımıza girdi. Cerrahi müdahalelerle başlayan teknolojinin sağlıkta kullanılma akımı son olarak acil yardım çağırma konusunda kullanılmaya başlandı. Apple Watch SOS ile acil durumlarda saatiniz üzerinden hastaneden yardım çağırabilir, sevdiklerinizden yardım isteyebilirsiniz.

Apple tarafından sunulan bu hizmetin kullanılması için akıllı saatinize bir kurulum yapmanız gerekiyor. Pek çok Apple kullanıcısı kurulum aşamasında zorlandığını bildirmesine rağmen yapılacak olan işlemlerin doğru bilinmesi durumunda oldukça kolay bir kurulma sahip oluyor.

Apple Watch SOS Kurulum Aşamaları

Kurulum için gerekli olan adımlar şöyle;

  • iPhone telefonunuz ile senkronize olan iWatch saatinizin ayarlarına girmeniz ve genel bölmesini seçmeniz ile başlayabiliriz.
  • Bu bölüm üzerinden tüm iWatch SOS sistemini kuracağız.
  • Karşımıza çıkan ‘’ Acil SOS’’ yazısına tıklıyoruz.
  • Otomatik arama için basılı tut seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Yazımızın devamında bu seçeneğin en anlama geldiğini açıklayacağız.
  • Bu özelliği aktif hale getirdikten sonra acil durum kişisi ataması yaparak zor anınızda kimi aramak istediğinizi seçmeniz gerekiyor.
  • Bunun için sağlık bölmesinden istenilen kişinin atamasını yapabilirsiniz.
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Apple Watch SOS sistemi kurulmuş olacaktır.
Apple Watch SOS Sistemi Apple Watch SOS Zorlanılan Apple Watch SOS Sisteminin Kurulumu iWatch acil durum

Apple Watch SOS Sistemi

Otomatik Arama İçin Basılı Tutma Nedir?

Bu özelliğin aktif hale getirilmesi acil durumlar olduğunda iWatch üzerinde bulunan fiziksel tuşa toplamda 3 saniye kadar basmanız anlamına geliyor. Bu süre kadar bastığınız zaman acil durum kişisi olarak atadığınız kişiye bir arama gerçekleşiyor. Ancak yanlışlıkla bastınız diyelim Apple Watch SOS bu durumu da düşünmüş. Çözüm olarak ise size bir 3 saniye daha veriyor. Yani 3 saniye tuşa bastığınızda arama gerçekleşiyor ancak arama başladığından 3 saniye içerisinde aramayı iptal etme hakkınız bulunuyor.

Acil Durum Bildirisi ve Konum Bilgisi de Gönderiyor

Acil durum karşısında arama yapmanıza imkan veren sistem aynı zamanda aramanın başlamasından itibaren acil durum sesi çıkartıyor. Bu ses süresi içerisinde karşı tarafa konum bilgisi yolluyor. Üstelik arama sonlandırılsa dahi sistem iptal edilmediği sürece karşı tarafa düzenli olarak konum bilgisi ve acil durum bildirisi gönderiyor.