Yepyeni Bir Örümcek Türü Bulundu!

yepyeni bir Örümcek türü bulundu! Yepyeni Bir Örümcek Türü Bulundu! 2032267 3

Hayvanlar alemi o kadar geniş bir alan ki, her geçen gün yeni bir tür bulunabiliyor. Avustralya’da yapılan araştırmalarda su altında nefes alabilen ve aynı zamanda bir kurbağayı avlayabilecek kadar büyük bir örümcek türü keşfedildi. Vahşilikleri ile insanlar arasında kötü bir nama sahip olan örümceklerin ailesine bir tür daha eklendi. İnsanların bulunduğu ortamlarda bile yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilen örümceklerin, bu yeni türü bizleri normalden daha çok korkutmaya yetti de arttı.

yepyeni bir Örümcek türü bulundu! yepyeni bir Örümcek türü bulundu! Yepyeni Bir Örümcek Türü Bulundu! 2032267 3 300x215

yepyeni bir Örümcek türü bulundu!

Diğerlerine göre daha büyük ve ilginç özelliklere sahip bu örümcek su altında nefes alabiliyor. Araştırmalarında yeni örümcekler bulma ve onların yaşayış şekillerini keşfetmeye yoğunlaşmış kurumlardan biri bu örümceği keşfetmeden önce bölgede uzun araştırmalara yaptıklarını belirtti. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen World Science Festival isimli kongrede tanıtılan bu örümcek bacaklarında bulunan özel hidrofobik kılların yardımıyla su üzerinde durabiliyor. Bu bacaklar suyun üzerinde dururken en küçük titreşimleri hissetmesine yardımcı olduğu için, balık ve kurbağa gibi canlıları avlayabiliyor. Aynı zamanda harika bir yüzücü olduğu keşfedilen bu örümcek avlanırken havuz kenarlarını ve kaya aralarını tercih ediyor.

[ads1]
Bir tehlike hissettikleri anda ise hızlı bir şekilde suyun altına saklanıyorlar ve böylece tehditlere karşı her zaman savunmada kalabiliyorlar. Sudaki titreşimleri algılaması nedeniyle bu araştırmada görev alan bilim adamları, fizikçi Brian Greene’i anmak amacıyla bu örümceğe Dolomedes Briangreenei ismini verdiler. Bilim adamlarının bu jesti üzerine Greene şöyle bir açıklama yapmış: “Geçen ay yer çekimi dalgalarının ilk defa tespit edildiğinin açıklamasını yapmıştık. Bugün ismimin dalgalarla bu kadar yakın ilişkisi bulunan bir örümcek türüne verilmiş olduğunu öğrenmem beni onurlandırdı.

[ads2]
Başta bizi korkuttuğundan bahsetmiştik ancak yapılan açıklamalar içimizi bir nebze de olsa rahatlattı. ÇÜnkü bu örümcek türünün insanlara zarar vermediği ortaya çıktı.