Yenilenmiş GeForce ile Tanışın!

GeForce GTX 950 Geforce Yenilenmiş GeForce ile Tanışın! gtx950

Ekran kartı piyasasının mihenk taşlarından olan Nvidia, ilk nesilden sonra yenilenmiş şekilde GeForce GTX 950 model bir ekran kartı üstünde çalışmalarını tamamlamış görünüyor. Asus modeli olarak beklenenden daha erken bir şekilde piyasaya sürüldüğü görülüyor.

Neslinin ilk örneğine göre enerjide daha verimli hale getirilen Asus GeForce GTX 950 model ekran kartı, özellik olarak 6-pinli giriş türünden vazgeçmiş. Bundan dolayı ekstra bir güç bağlama ihtiyacı doğmuyor ve kart doğrudan PCIe’dan kendine enerji sağlıyor. Bu da haliyle enerjide veririmlilik sağlıyor. Bildiğiniz gibi Nvidia’nın sunduğu referans modelde 6-pinli bir giriş ile birlikte 90W seviyesinde ısıl tasarım gücü bulunuyordu.  Asus modelinde ise durum değişiyor ve 6-pinden vazgeçilip, ısıl tasarım gücü 75W seviyesine çekilmiş.

GeForce GTX 950 Geforce Yenilenmiş GeForce ile Tanışın! gtx950 300x194

GeForce GTX 950

Kartın teknik özelliklerine bakılırsa; GM206 grafik birimiyle oluşturulmuş sistemin üzerinde 768 CUDA çekirdeği yer alıyor. Bununla birlikte 64 desen haritalama ile birlikte 32 ROP’a yer verilmiş. 1051 MHz – 1228MHz arasında işlem gören kart, referans modeline göre hızıyla dikkat çekiyor.[ads2]

Özellikle oyun severler için uygun olan bu ekran kartında bir diğer önemli nokta ise 28nm’lik süreçle üretilmesine karşın, Watt odaklı bakıldığında önemli bir performans artışı göstermesidir. Bu modeldeki gelişmeler Nvidia’nın üzerinde çalışmayı sürdürdüğü 16nm FinFET ile üretilecek Pascal serisinde de büyük yeniliklerin habercisi olarak yorumlanabilir. GeForce GTX 950 model ekran kartının 149$’dan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülmesi bekleniyor.