Türkiye’de Genetik Testi Uygulanacak!

genetik testi Türkiye’de Genetik Testi Uygulanacak! tup bebek genetik uygulamalar

Teknolojinin tıp ve genetik alanda uygulanmaya başlanmasından bu yana birçok hastalık önceden bulunabiliyor, bu hastalıklara çözümler üretilmeye başlanabiliyor. Genetik alanında son gelinen noktalardan biri de genetik test ile çocukların hangi mesleğe daha yatkın olduğunu belirlemek. Bu testler sayesinde mesleklere göre yapılan sınıflandırmalar ile çocukların hangi mesleklere daha yatkın oldukları belirlenebiliyor ve çocuklar bu yönde eğitilebiliyor. Gelişmeler artık Türkiye’de de uygulanacak ve genetik testleri yapılmaya başlanacak.

Çoğu zaman hastalıkların belirlenmesinde kullanılan genetik testler, bilim ve tıp teknolojisinin harmanlanmasıyla artık çok farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Genetik biliminin davranış ve karakter üzerindeki etkisi bilinen bir şey ve bu genetik yönelimler bilinirse, işlerini seven ve daha etkili işler başarabilecek bir gelecek bizleri bekliyor olacak. Türkiye’de bir ilk olarak İzmir Genetik Merkezin’de yapılması planlanan genetik testler, uzmanlar tarafından da heyecanla beklenen bir gelişme olarak nitelendirildi. Bilimsel Danışman ve Genetik Uzmanı Dr. Akın Sevinç bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve şöyle konuştu: “Çocukların hayatlarında sadece bir kez yapılacak Genetik Yetenek Testi (GYT) ile genetik potansiyelleri bakımından yatkınlıkları olan meslek gruplarını belirleme şansına sahibiz.”

Türkiye'de Genetik Testi Uygulanacak genetik testi Türkiye’de Genetik Testi Uygulanacak! tup bebek genetik uygulamalar

Türkiye’de Genetik Testi Uygulanacak

Genetik testler hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olacak şeylerden de bahseden Akın Sevinç, yapılan testlerin 4 hafta içerisinde sonlandırıldığından ve ayrıntılı bir raporunu sunulduğundan da bahsetti. Ayrıntılı raporun genetik danışman ve eğitim psikologları ile değerlendirildiği ve test yapılan çocuğun eğitim ve öğretim planının oluşturulduğunu söyledi.[ads1]

İzmir Genetik Merkezin’de yürütülen Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde, birçok üniversiteden gelen öğretim üyelerinin yardımı ile TÜBİTAK’a birçok proje sunduklarını belirten Sevinç, “Türkiye’de sunduğumuz genetik testlerin Türk halkının genotip yapısına uyarlanmasına ve bu yönde geliştirilmesine yönelik birçok proje önerileri hazırlanıyor” dedi. Bu uygulamalarda başarılı olursak ve başarılı genetik değerlendirmeler yapılabilirse, gelecek nesiller yaptıkları işi benimseyerek yapacaklar ve daha başarılı bir gelecek ile karşılaşacağız.