TSK’ya ASPİLSAN’dan İlaç Gibi Gelecek Batarya!

aspilsan TSK’ya ASPİLSAN’dan İlaç Gibi Gelecek Batarya! webtekno aspilsan

TSK’ya ASPİLSAN’dan İlaç Gibi Gelecek Batarya!

Enerji, dünyanın en önemli konularından biri olmayı başarıyor ve şu an dünyadaki bir çok sorunun kaynağı da enerji kaynakları nedeniyle ortaya çıkıyor. İlerleyen zamanlarda birçok savaşın da enerji kaynakları yüzünden çıkacağı söyleniyor ve bunun için alternatif enerji kaynaklarının aranmaya başlandığı da konuşuluyor. TSK da enerji ihtiyacını karşılamak amacı ile yeni ve daha uzun ömürlü batarya ihtiyacına sahip kurumlarımızdan biri. Gerek yeni teknolojiler gerekse önceki teknolojilerin enerji ihtiyacını karşılamanın oldukça zor olduğu TSK’ya ilaç gibi gelecek bir batarya üretildi.

TSK'ya ASPİLSAN'dan İlaç Gibi Gelecek Batarya! aspilsan TSK’ya ASPİLSAN’dan İlaç Gibi Gelecek Batarya! webtekno aspilsan

TSK’ya ASPİLSAN’dan İlaç Gibi Gelecek Batarya!

Türk Silahlı Kuvvetleri uzun zamandır ihtiyacı olan şeye kavuşacak gibi gözüküyor. Merkezi Kayseri olan ve anonim bir şirket olan ASPİLSAN, TSK’nın ihtiyacı olan uzun süre dayanabilen bataryayı ürettiklerini açıkladı. Bu bataryalar normal bataryalara göre oldukça uzun kullanım süreleri sunuyor ve TSK’nın yükünü oldukça hafifletecek sahip. ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, bu bataryanın TSK için uzun süre yeterli olacağını ve ilerleyen zamanlarda pil blokları ve uçak aküleri alanında da gelişme göstereceklerini söyledi. Özsoy’Un yaptığ açıklama ise şöyle: “Özellikle taşınabilir güç kaynakları üzerinde odaklandık. Askeri birliklerin ve sivillerin ihtiyaç duyabileceği, yanında taşıyabileceği ya da evinde kullanabileceği enerji sistemlerini tasarlıyoruz. Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin acil ihtiyacı olduğuna inandığımız uzun ömürlü, uzun süre dayanabilen bataryaları tasarladık. Bunları da yakın zamanda teslim edeceğiz. Dolayısıyla çok batarya taşıma veya sık şarj ihtiyacını, bunu şimdilik telefonlarımız için söyleyemiyoruz ama özellikle telsizlerimiz için inşallah önlemiş olacağız.

[ads1]

Bu teknolojinin şimdilik sadece TSK’nın batarya sorununu çözmek için kullanılacağını da belirten Özsoy, bu bataryaların telefon için kullanılmayacağını da açıklamış. Ancak görünüşe göre bu uzun süreli piller, akıllı telefonların batarya sıkıntısını çözebilmek adına bir adım olabilir ve ilerleyen zamanlarda 4-5 gün götürebilen bataryalar piyasaya sürülebilir.