Sporun Faydaları

Sporun faydaları sporun faydaları Sporun Faydaları spor

Günümüz teknolojisi maalesef biz insanları kendisine bağımlı ve tembel bir hale getirmeye başladı. Giderek ilerleyen ve internet ortamına dökülen mağazalar, alışveriş siteleri ve daha da önemlisi spor.  Gündemi takip eden bir bireyseniz geçtiğimiz yıl içerisinde E-spor olarak geçen bir internet sporu hızlı bir şekilde gençlerimiz arasında yaygınlaşmaya ve kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmayı başardı. Ancak bu spor, maalesef bizi fiziken bir ilerleme göstermediği gibi aslında daha da kötüye sürüklemektedir.
[ads1]Yoğun iş temposu ya da gençlerimizin okul temposu sonunda spor yapmak ve bu sporun faydasını görmek, insanlar arasında zor ve hatta imkansız olarak nitelendirilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye’de insanlara sorulan Niye Spor Yapmıyorsunuz? sorusunun cevabı malesef ‘Zaman‘ olmuştur. Spor yapınca insanlar kendilerine ayıracak zaman olmadığını söylemekte ya da uykusuz yorgun kalacağına inanmaktadır. Ancak insanımız Sporun Faydaları ve hayatımıza katacağı değişikliklerin ne olacağını hiç araştırmamış ya da düşünmemiştir. Spor fiziksel hareket ve güç olarak yapıldığından dolayı insanımızın aklına gelen ve en önemli bahane Yorulmak olmuştur. Aslında insanlarımız için sporun faydaları klişeleşmiş kalıplarla sınırlı kalmıştır.  Sporun faydaları o kadar zıt konularda bizleri birleştirmektedir ki insanımız bunun farkında değildir.
[ads2]

Spor hem zayıflamak isteyen insanı hem de kendisini irileştirmek ve güçlendirmek isteyen bir insanı ortak noktada buluşturabilmektedir. Aslında iki tarafta zıt düşüncelere sahiptir. Birisi zayıflamak ve vücudunu şekle koymaya çalışırken diğeri ise zayıf olan vücudunu kilo alarak güçlendirmek ve şekillendirmek istemektedir. Bu kadar zıt insanları ortak noktada birleştirebilen güce biz Spor demekteyiz. Zayıflamak için yapılan diyetlerin yanı sıra ufakta olsa spor yapılması durumunda zayıflama süreci tam 2 kat hızlanmış olacaktır. Spor için zaman olmaması  sadece bahaneden ibarettir. Spor için sizlerin saatlerinizi hatta günlerinizi ayırmanıza gerek yoktur. Her gün düzenli olarak yarım saat ya da on beş dakikalık bir spor bile sizlerin zinde ve sağlıklı kalmasına fayda sağlayacaktır.

Sporun faydaları konusuna girmişken, vücut yapmak isteyen gençlerimizi tabii ki unutmuş değiliz. İster bayan olsun isterse erkek her insan vücudunu güzelleştirmek ve şekillendirmek istemektedir. Bayanlar için hazırlanan özel fitness programları ile güzel bir vücuda sahip olabilirken, Erkeklerde kendileri için hazırlanan fitness programları ile kaslı bir vücuda sahip olabilirler.Ülkemizde insan boy standart olarak kısadır. Çocukluktan beri ebeveynler tarafından söylenen kalıplaşmış bir kelime de olsa gerçekten doğruyu anlatan spor ise Basketbol’dur. Basketbol faydaları oynanış tarzı ve stilinden ötürü insanların hem kaslarının güçlenmesine heme gerilen kas sayısının fazla ve sürekli olmasından dolayı vücut uzuvlarının ve boyun uzamasını sağlamaktadır. Kimimize göre bu klişe olmuş bir söylenti olabilir ancak tıbbi olarak onaylanmış bir yöntemdir. Sürekli zıplamak ve efor kaybetmek neticesinde vücut kendini daha az yorma hissi duyacak ve bunu doyurmak amacı ile kasların boyunu artırma çabaları neticesinde boy uzamasına yardımcı olacaktır.

[ads2]
Sporun daha saymakla bitiremeyeceğimiz faydası olduğunun bizlerde farkındayız. Ancak ziyaretçilerimizi bu konu hakkında ufakta olsa bir bilgi vermek ve klişeleşmiş kelimelerden dışarı çıkmak istedik.

 

Selametle