Sık İnternet Kesilmelerini Engellemenin 6 Yolu

İnternet kesiliyor sorunu Sık İnternet Kesilmelerini Engellemenin 6 Yolu Sık İnternet Kesilmelerini Engellemenin 6 Yolu internet kesiliyor sorunu

İnternet hattı taşımalarında, modem değişikliğinde yada bilgisayar değişikliğinde sıklıkla internet kesiliyor sorunu ile karşılaşılabilir. Bu durum karşısında sorunun kaynağı birden fazla olduğu için çözümünde birden fazla yolu bulunuyor.

İnternet Kesiliyor Sorununa Çözüm

Öncelikle modem üzerinden sorun çözülmeye başlanır eğer modem kaynaklı değilse hat üzerinde bir sorun olup olmadığı öğrenilir ve en son bilgisayar üzerinde bir kaç işlem yapılır. İşte maddeler halinde sorunun çözümleri;

  1. ADSL2+ destekli modemlerde sıklıkla internet kesilmesi yaşanıyorsa ‘’g.dmt’’ modu kullanımını modulation mod olarak kullanılması sorunun çözülmesini sağlar.
  2. Hala internet kesiliyor diyorsanız ve soru modem kaynaklı ise farklı bir modem kullanarak cihazınızın bozulup bozulmadığını öğrenebilirsiniz.
  3. Sorunun modem kaynaklı olmadığını öğrendikten sonra bölge içerisindeki hatlarda yada splitter üzerinde bir sorun olabilir. Bu sorunun çözümü için internet servisi aldığınız firmanın müşteri hizmetlerini bilgilendirerek sorunun çözülmesini isteyebilirsiniz.
  4. Modem üzerindeki ışıkların yandığı halde 10 saniye kadar internetin kesilip tekrar bağlandığını görüyorsanız modem ara yüzü probleminiz var demektir. Bu problem çoğunlukla TTNET modemlerinde görülür ve çözüm olarak Firmware Update yapmanız yeterli olur.[ads2]
  5. Ancak modem ışıkları sönmediği halde internet kesilmeleri devam ediyorsa wirelles üzerinden değil internet kablosu ile bilgisayara bağlamayı deneyin. Eğer kablolu internet olarak kesilme sorunu yaşanmıyorsa bilgisayarınızdaki internet bağlantı driverlerini güncellemelisiniz.
  6. Bazı durumlarda ise modem ve telefon kablolarının ayrıldığı küçük bir kutucuğa bağlanan ana kablonun modeme takılması ile internet bağlantısının kesilmesi ortadan kaldırılabiliyor. Azda olsa telefonun aktif kullanıldığı zamanlarda internet kesilmesi yaşanabiliyor. Kalıcı bir çözüm olmasa da önemli bir işiniz yada online oyun oynama zamanınız geldiğinde ana kabloyu modeme bağlayabilirsiniz.

İnternet kesiliyor Sık İnternet Kesilmelerini Engellemenin 6 Yolu Sık İnternet Kesilmelerini Engellemenin 6 Yolu internet kesiliyor

Sık Karşılaşılan Kullanıcı Hatalı İnternet Kesilme Nedenleri

Bilgisayar kullanıcıları genellikle internet kesilmelerini kendi yaptıkları işlemlere bağlamaz. Ancak çoğu zaman internet bağlantısının kopmasındaki en büyük neden kullanıcı hatası olarak karşımıza çıkar. Bu sorunlardan birisi Antivirüs programını en yüksek düzeye çekmek olarak karşımıza çıkıyor.

Güvenlik duvarı yada Antivirüs programları internet üzerinden bilgisayarınıza gelen ağ bağlantısını zararlı bir yazılım olarak görebiliyor. Bunun dışında VPN programları, IP değiştirme programları ve internet hızı artırma başlığı altında yüklenen programlarda internet kesiliyor sorununa neden oluyor.