Macbook Mouse Scroll Ters Çalışması

Macbook mouse sorunu Macbook Mouse Scroll Ters Çalışması Macbook Mouse Scroll Ters Çalışması macbook mouse sorunu

Apple tarafından üretilen ürünlerin tüm dünya üzerinde milyonlarca kullanıcı tarafından beğeni almasının en büyük nedeni stabil bir çalışma sistemine sahip olması olarak görülüyor. Ancak ufakta olsa Macbook kullanıcıları bazı sorunlar yaşayabiliyor. Son olarak Macbook kullanırken harici fare kullanımda scroll ters çalışması sorun olarak karşılaşılıyor.

Scroll Neden Ters Çalışır?

Sorunun ilk kaynağı olarak karşımıza Touch Pad sorunu çıkıyor. Touch Pad çalışma mantığı olarak sarma yönünü doğal olarak seçiyor ve bu ayarlar harici bir fare takıldığında scroll kısmının ters çalışmasına neden oluyor.

Scroll Ters Çalışma Sorununun Çözümü

Touch Pad ayarları üzerinden harici fare ayarlarının yapılması için işlemler şu şekilde;

  • Apple simgesi üzerinden sistem tercihlerini açın,
  • Buradan fare bölümünü değil izleme dörtgenini tıklayın,
  • Açılan sayfa üzerinden sarma ve büyütme alt menüsüne gelin,
  • Buradan en üst seçeneklerden sarma yönü doğal yazan kısmın yanındaki kutucukta işaret varsa kaldırın.

Bu işlemi yaptıktan sonra harici farelerde scroll ters çalışması düzelmiş olur ancak Touch Pad kullanmak isterseniz ayarları eski halinde yani sarma yönünü doğal olarak tercih etmeniz gerekiyor.

Macbook’larda Harici Fare Sorununun Diğer Nedenleri

Donanımsal sorunların büyük bir kısmı genelde yazılım kaynaklı oluyor. Takılırken yüklenen driver veya farklı programlar donanımların doğru bir şekilde çalışmasına engel oluyor. Yaşanan Macbook fare sorunu karşısında yukarıdaki işlemleri yapmanız sorununuzu halledecektir ancak bazı durumlarda farelerde farklı sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Bu sorunlar ise şu şekilde;

  • Harici fare ters yönde hareket edebiliyor,
  • Fare üzerindeki tuşlar ya çalışmıyor yada ters çalışıyor
  • Fare tuşlarının yapması gerektiği işler yerine farklı bilgisayar işleri yapması durumu yaşanabiliyor.

Bunun gibi yaşanan problemler genellikle işletim sistemlerinde sistem dosyaları eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu durumda format atmak yada harici fare kullanımını düzenleyen bir program kullanmak sorunun çözülmesini sağlıyor.

Apple mouse problemi Macbook Mouse Scroll Ters Çalışması Macbook Mouse Scroll Ters Çalışması apple mouse

Macbook Touch Pad Kullanımı

Çoğu Macbook kullanıcısı harici bir fare ihtiyacı duymadan tüm işlemlerini Touch Pad üzerinden halledebiliyor. Geniş dokunmatik yüzeyi ile kolay kullanım sağlayan Touch Pad 4 parmağa kadar kullanım imkanı sunuyor. Her parmak fonksiyonunun farklı bir işlevi olan bu teknoloji ürününde kullanım sırasında herhangi bir problem yaşamıyorsunuz.[ads2]