Monitör Tarayıcı Ölçekleme Sorunu İçin Çözüm

metin boyutu ölçekleme problemi Monitör Tarayıcı Ölçekleme Monitör Tarayıcı Ölçekleme Sorunu İçin Çözüm metin boyutu olcekleme

1080p ve üzeri ekran çözünürlüğüne sahip olan monitörlerde genellikle metinler %125 çözünürlüğüne görüntülenir. Ancak bu çözünürlük oranı Chrome hariç internet tarayıcılarında sorun yaşatabiliyor. Yapılacak olan monitör tarayıcı ölçekleme işlemleri ile tarayıcılarınızda sorunsuz ekran görüntülemesi yapabilirsiniz.

Tarayıcı Ölçekleme işlemleri

Genellikle Firefox, Opera, Maxthon, Safari ve doğal olarak İnternet Explorer tarayıcıları %100 metin görüntülemesi varsayılan ayarı ile çalışıyorlar. Her tarayıcı için yapılacak ayarlar ise farklılık gösteriyor.

Opera İçin Yapılacaklar

Bu tarayıcı için metinler genellikle metinlerin büyük görünme sorunu ile karşılaşılıyor. Windows ile Opera için aynı metin görüntüleme oranı yakalanması gerekiyor. Bu durumun sağlanması için yapılacak ayarlar şu şekilde;

  • Tarayıcının kısayoluna sağ tık yaparak özellikler menüsünü açın.
  • Açılan pencere üzerindeki kutuya ‘’C:\Program Files (x86)\Opera\launcher.exe’’ yazın ve boşluk bıraktıktan sonra ‘’—alt-high-dpi-setting=96’’ yazın

Yapılacak bu işlem monitör tarayıcı ölçekleme sorununu çözecektir.

Firefox İçin Yapılacak İşlemler

Tarayıcıyı açtıktan sonra adres satırı bölümüne about:config yazın ve açılan sayfa üzerinde sizden istenilen izni onaylayarak aşağıdaki işlemleri yapın;

  • Açılan pencerede arama çubuğuna ‘’layout.css.devPixelsPerPx’’ yazarak aratın.
  • Yapılan arama sonucunda tek bir sonuç çıkması gerekiyor ve çıkan seçeneğe çift tık yaparak gördüğünüz -1.0 değerini 1.0 yada 1 yapın.

Yazdığınız bu değerlerde 1 yazılan değer Windows ta %100 değerine denk geliyor. Bu değerin 2 yapılması durumunda görülen metinlerin 2 katı daha büyük görülmesi ile karşılaşılır. Yaşanan Firefox ölçekleme sorunu için bu işlemin genellikle 1 değeri seçilmesi yeterli oluyor.

ekran ölçekleme sorunu Monitör Tarayıcı Ölçekleme Monitör Tarayıcı Ölçekleme Sorunu İçin Çözüm ekran olcekleme sorunu

Ölçekleme Sorunu Neden Yaşanıyor?

Bilgisayar kullanıcılarının Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlarında Chrome hariç diğer internet tarayıcıları görüntülendiği zaman metinlerde problem yaşayabiliyor. Yaşanan sorunun temel sebebi Windows işletim sistemi ile diğer tarayıcılar arasındaki %100 oranının karşılık geldiği değer oluyor.

Windows %100 değeri Firefox tarayıcısında 1.0 rakamına denk gelirken Opera için 1.2 ve Safari için 1.1 değerine denk geliyor. Diğer yandan ekran çözünürlüğü yüksek olduğu halde eski sürüm internet tarayıcıları yüklü olması durumunda ekran ayarları ile uyumsuzluk yaşanabiliyor. Yaşanan bu uyumsuzluk ilk olarak metin görüntülemesinde ikinci olarak da resimlerde görülüyor.