Laptop Boot Tuşu / Boot Menüsü

laptop boot tuşu Laptop Boot Tuşu / Boot Menüsü 9340 2

Laptop format atmak yada kurtarma diski kullanmak istediğinizde laptop boot menüsüne girmeniz gerekir. Laptop boot tuşu hangisi diye düşünmeye başlarsınız. Boot menü hakkında internette biraz araştırma yapar belki de şuan ki yazımıza rastlarsınız.

Laptop format atarken ya da yazılım diski kullanırken, laptop boot tuşu sayesinde laptop boot menüsüne giriş yaparsınız. Bu menüye giriş yapmamızdaki amaç seçmeli başlangıç yapmaktır. Boot seçmeli bir başlangıçtır. Şimdi format atacağımızı varsayıyoruz. Bu örnek üzerinden gideceğiz. Laptop format atmak için laptop boot tuşu ile boot menüsüne girmemiz gerekiyor. Boot menüye eriştikten sonra; eğer dvd ya da cd ile format atacaksak karşımıza gelen menüden CD/DVD sürücüsünü seçeceğiz yok eğer flash bellek ile format atacaksak, bilgisayarda takılı olan flash belleğimizi menüden seçeceğiz. Örneğin; Toshiba Flash Disk 8GB şeklinde yazar.

Tabii şimdi size format atmayı anlatmıyorum sadece format atmanın asıl temeli olan kısımdan bahsettim. Çünkü bu konuyu okuyorsanız %90 format atacaksınız bilgisayarınıza. Bu yüzden boot menüden neler yapılır bilmenizi istedim.

Şimdi gelelim asıl meseleye laptop boot tuşu hangisi ? Arkadaşlar önceleri bir genelleme vardı ve sabit bir tuş boot menüye  erişim sağlardı. Ancak laptop modelinin artması sonucu bu durum değişti yine hemen hemen aynı tuşlar ama farklılık gösterebiliyor.

[ads2]

Öncelikle lenovo marka bir laptop kullanıyorsanız. Laptop kasasının sol tarafına dikkali bir şekilde bakın bazı lenovo modellerinde boot tuşu oraya, bazı modellerinde ise Nova Tuşu adı verilen Power (Açma) tuşunun yanındaki tuş. %10’luk bir kesimde kullanıldı ama belkide laptopunuz onlardan biri. Eğer boot tuşunu orada göremediyseniz, dikkatli takip ediniz.

Boot Menü tuşunu aslında hemen hemen her açılışta bilgisayarınız size söylüyor olabilir nasıl mı ?

Bilgisayarınız ilk açıldığı andan itibari ile sağ alt ve sol alt – üst köşelerine dikkatlice bakınız.

[ads2]
Laptop Boot Tuşu / Boot Menüsü laptop boot tuşu Laptop Boot Tuşu / Boot Menüsü Windows 8 Downgrade 005 SB

Laptop Boot Tuşu / Boot Menüsü

Belkide yukarıdaki fotoğraftaki gibi size boot menü tuşunu söylüyordur.

 

Eğer fotoğraftaki gibi söylemiyorsa kalıplaşmış tuşları tek tek deneyerek bulabiliriz. Gözünüz hemen korkmasın sadece birkaç tane tuş. Bilgisayarınızı açın tuşu deneyin olmazsa hemen kapatın ve diğer tuşu deneyin o da olmazsa diğer tuş şeklinde tuşları deneyerek sonuca çok kısa yoldan ulaşabiliriz.

Aşağıda belirttiğim tuşlar genel olarak yaygın kullanılan tuşlardır.

Esc -F12  –  F10  – F7  – F11  – F10 – F9

bu tuşları deneyerek boot menüye ulaşmaya çalışabilirsiniz. Tavsiyem önce Esc sonra F12 denemenizdir.

Samsung modellerinin çoğu F10 tuşunu kullanır. Bu şekilde laptop boot tuşu hangisi öğrenmiş olursunuz.

Laptop Modelinizi ve Laptop Boot Tuşu ‘nu yorum olarak yazarak diğer ziyaretçilerimize yardımcı olabilirsiniz.

Selametle…

[ads1]