ERKEN REZERVASYONDA RUSLAR TALEP PATLAMASI YAPTI

ERKEN REZERVASYONDA RUSLAR TALEP PATLAMASI YAPTI ERKEN REZERVASYONDA RUSLAR TALEP PATLAMASI YAPTI RUS TUR  ST

Geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşanan uçak krizi nedeniyle iki ülkenin arasına kara kedi girmiş ve yaşanılan bu süreç en çok Türkiye’ye gelen Rus turistlerin sayısını azaltmıştı. Fakat son zamanlarda başlayan yumuşama ve RusyA ile başlayan sıcak süreç tekrar ilişkilerin eskisine dönmek üzere olduğunu gösteriyor.

İlk gelen rakamlar kısmen de olsa ümit verici olarak görülüyor. Zira erken rezervasyonda Ruslar yine ilk sırada. Ama Avrupalılardan ses seda yok. Zaten şu an Avrupa’nın çoğu ülkesinde Türkiye’ye tatile gitmeyin uyarısı yapılmakta.

ERKEN REZERVASYONLAR OLDUKÇA UMUT VERİCİ

Erken rezervasyon hakkında bilgi veren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, geçen yıl büyük sıkıntının yaşandığı Rusya’dan  çok ciddi bir talep patlaması olduğunu sözlerine ekleyerek  , bu yıla ilişkin erken rezervasyonların 2015’in aynı döneminin erken rezervasyonuna göre iki kat arttığını söyledi. Yani eskiye dönüş var. Ama Avrupa ayağında ise durum pek iyi değil. Müşterilerimizin çoğunu Yunanistan’a, İspanya’ya, Portekiz’e kaptırdık. Ama son dakikalardan hep ümitliyiz. Avrupalı bizi artık tercih etmiyor ama umudumuzu yitirmeyeceğiz

[ads2]

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da, 2017 yılında Rus turist trafiğinin başlayacağını, dolayısıyla Rusların gelmesiyle geçen yıla karşın  olumlu bir hareketlilik olacağını dile getirdi.

2015 senesinde Türkiye’ye 3.6 milyon Rus turist gelmişti, uçak düşürme hadisesinin  ardından 2015’in sonunda başlayan Rus turistteki düşüş 2016 sezonunda zirveye çıkmış, Türkiye 2016 yılının ilk 11 ayında 821 bin Rus turist ağırlayabilmişti. Rus turist sayısı 2014 yılında 4.4 milyon seviyesindeydi.

SEZON SONUNU AVRUPALI TURİST BELİRLEYECEK

Erkan Yağcı, “Sezonun seyrini Avrupa pazarındaki gelişmeler gösterecek” derken, ocak, şubat ve mart aylarında devam eden erken rezervasyonun sonucu göstereceğini belirtti. . Hakan Duran da, Akdeniz ülkelerinde yoğun devam eden rezervasyonların doluluğa neden olacağını, orada yer bulamayan turistlerin Türkiye’yi tercih edebileceğini söyledi.